Sekreterlik hizmetiçi eğitim programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 16978
  2. Yazar: N.ÇAĞLAR KEYVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN FİDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı yönetici sekreter konumunda bulunan personele yönelik olarak düzenlenen hizmetiçi eğitim programının değerlendirilmesidir. Araştırma 1988 yılının Haziran ayında Hacettepe Üniversitesinin.. Bey t epe ve Merkez kampusünde görev yapan 61 yönetici ve 22 bölüm sekreteriyle birlikte 2 grup olarak yürütülmüştür. Yönetici sekreterlerinin tamamı, bölüm sekreterleri ise random yoluyla atanmışlardır. Araştırmada veriler, Bilişsel alandaki öğrenme düzeyini belirleme testi, öğretim hizmeti niteliğini belirlemek üzere gözlem formu, kursiyerlerin hizmetiçi eğitimden beklentilerini ve hizmetiçi eğitim dışında kendilerini yetiştirmek üzere başvurdukları kaynakları belirlemeyi amaçlayan anketlerle toplanmıştır. Testin güvenirlik katsayısı KR“”, gözlem sonuçlarının güvenirlik katsayısı Kendall' in üçlü sıra farkı korelasyon formülüyle elde edilmiştir Testin güvenirliği 0.72, gözlem sonucunun güvenirliği ise 0.92 bulunmuştur. Araştırmanın alt problemleriyle aranan cevaplar; yönetici sekreterlerin hizmetiçi eğitim programındaki son test ile ön test arasındaki başarı durumu son test lehine anlamlı derecede büyük olup olmadığı, öğreticilerin öğrenme yaşantılarını gerçek-Ill leştirmede, öğretim hizmeti niteliğine uyup uymadığını, yönetici sekreterlerin hizmetiçi eğitim dışında kendi kendilerine öğrenme kaynaklarının neler olduğu ve söz konusu sekreterlere uygulanan hizmetiçi eğitimin etkililiği ve yararları konusunda görüşlerinin neler olduğudur. Bu çalışmanın sonuçları aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1. Yönetici sekreterlerin hizmetiçi eğitim programı sonundaki başarı ortalaması programa girişteki başarı ortalamasından anlamlı derecede farklı bulunmuştur. 2. Yönetici sekreterlere uygulanan hizmetiçi eğitim programın da öğreticileri öğrenme yaşantılarını gerçekleştirmesinde öğrenme yaşantılarını gerçekleştirmesinde“öğretim hizmeti niteliğine”4 tam puan üzerinden 2.46' lık bir ortalama değerle uyduğu görülmüştür. 3. Yönetici sekreterlerin hizmetiçi eğitim dışı kendi kendilerine öğrenme kaynakları informaldır. Bu kaynaklardan, yöneticilerinden yardım alma % 70.5, sınama yanılma % 67.9 ve model almada % 62.8 oranında fayda sağladıkları anlaşılmaktadır. 4. Yönetici sekreterlere uygulanan hizmetiçi eğitim programı etkililik ve yararlılık bakımından sekreterlerin kurs öncesi beklentilerini gerçekleştirebilecek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to evaluate the education programs of in-service training for the executive secretaries. The study conducted on two groups which were 61 administrator and 22 department secretaries whose given work at Beytepe Central campus of Hacettepe University on June 1988. All of the administrators attended and department secretaries were randomly assigned to the study. The placement test to determine the learning level on cognitive domain, the observation form to determine the quality of instruction service and the questionnaire to determine the sources of self-education expect th« in-service training are usett* collect data for the study. The reliability of (placement) test was found by KR7n, the coefficient of reliability of observations results \ as found by Kendal) v s Y>ai& order Correlations 0.72 and 0.92 respectively. The investigated answers related with the subproblems can be stated in the following way. i. At the end of the in-service traing whether a significant difference between pre-post test scores of executive secretaries in favor of post test score or not. ii. Whether the instructors obey the rules of the quality of instruction during the instructional experience or not. Aiii. What is source of self-education aport from in-service traing of excutive secretaries. iv. Finally what are the opinions of the secretaries on the effectiveness of the in service training. Findings of the study can be summarized as follows: 1. A significant difference was found between the mean of achievement at the begining and at the end of the in-service traing in favor of the post achievement of the executive secretaries. 2. Mean scare of the instructors in terms of their obey the rules of quality of instruction was found 2.46 out of 4-00 at the in service training. 3. The source of self -education of the executive secretaries are informal. These sources are determined as to receive help from their managers (% 70. 5), try-and error (% 67.9), and to set a model (% 62.8). 4. Effectiveness and usefulness of the in-service training for the executive secreteries was realized the expectations of the secreteries at the begining of the curriculum.