Gürültüye bağlı işitme kaybında magnezyumun koruyucu etkisi
Preventive effect of oral magnesium supplementation on noise induced hearing loss
  1. Tez No: 137870
  2. Yazar: ÇETİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Belirli bir şiddetin üstüne çıkan ve işitmeye zarar verebilecek potansiyeldeki seslere gürültü denir. Gürültü maruziyetiyle kokleada hipoksi, ATP oluşum ve kullanım oranının hücresel artışı, koklear kan akımı ve oksijende azalma ortaya çıkar, vazokonstrüksiyon gelişir, mikrosirkülasyon bozulur. Magnezyumun iskemi, reperfüzyon hasarı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmada; kobaylarda gürültü sonrası koklear vaskülarizasyon ve mikrosirkülasyon bozukluğuna karşı magnezyum kullanımının olası koruyucu etkisi 40 kobay kullanılarak araştırıldı. Kobayların Auditory Brain Stem Response eşikleri ve Transient Evoked Otoakustik Emisyon ölçümleri sonucunda; Auditory Brain Stem Response' de normal işitme eşiği ve Transient Evoked Otoakustik Emisyon' da emisyon varlığı bulunan toplam 39 kobay çalışma kapsamına alındı.Otuz dokuz kobaydan randomize olarak iki grup oluşturuldu (kontrol grubu, deney grubu). Kontrol grubuna ilaç vermeden 10 gün, günde 16 saat boyunca wide-band gürültü uygulandı. Deney grubuna gürültüden 15 gün önce, gürültü süresince ve sonrası ölçümler tamamlanana kadar 39 mmol\L oral magnezyum-klorür (MgCk) verildi. Gürültü uygulaması sonrasında; her iki grupta yer alan kobayların Auditory Brain Stem Response işitme eşikleri ve emisyon ölçümleri tekrarlandı. Kontrol grubuna ait gürültü öncesi ve sonrası verilerin istatistiksel karşılaştırılmasında; Transient Evoked Otoakustik Emisyon response, reprodüktibilite ve Auditory Brain Stem Response eşiklerinde anlamlı farklılık bulundu. Deney grubuna ait gürültü öncesi ve sonrası verilerin istatistiksel karşılaştırmasında; Transient Evoked Otoakustik Emisyon response ve reprodüktibilitede anlamlı fark bulunmadı. Auditory Brain Stem Response eşiklerinde ise anlamlı fark bulundu. 51Kontrol ve deney grubunun gürültü sonrası verileri karşılaştırıldığında; iki gruba ait response, reprodüktibilite, Auditory Brain Stem Response eşikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak; oral magnezyum desteğinin gürültüye bağlı işitme kaybında oluşan koklear hasarı önlemede etkili olacağını düşünüyoruz. 52
Özet (Çeviri)
PREVENTIVE EFFECT OF ORAL MAGNESIUM SUPPLEMENT ON NOISE INDUCED HEARING LOSS IN THE GUINEA PIG SUMMARY The sound that is above a level and that have the potential to can harm hearing is called as loud noise. The loud noise causes cochlear hypoxia, increas in consumption of and production in cellular environment, reduces cochlear blood flow in reduces oxygen levels, vasoconstriction occurs so microciculation is damaged. Magnesium has some beneficial effect on ischemia-reperfusion damage. In this study, possible preventive effect of magnesium usage for cochlear vascularation and microcirculation disorders after noise in 40 guinea pigs is examined. Thirty nine guinea pigs that have normal hearing level in Auditory Brain Stem Response and existance of emission in Transient Evoked Otoacoustic Emission were taken to study. In this study we randomly grouped 39 guinea pigs into two groups (control, experimental group). Wide-band niose was applied to control group without any drug administration for a day 16 hours and 10 days. 39 mmol\L Magnezyum-Cloriir (MgCb) was administried to experimental group before noise for 15 days, during noise and after the completion of measurement. The measurements of Auditory Brain Stem Response and Transient Evoked Otoacoustic Emission, of every two group members were repeated after noise application. Significant difference was observed in Auditory Brain Stem Response thresholds, Transient Evoked Otoacoustic Emission response and reproductibility when the statistical datas of control group before after noise application were compared. 53No significant difference was observed between Transient Evoked Otoacoustic Emission response and reproducibility when the datas before and after noise obtained from experimental group were compared. However, significant difference was obtained in tha thresholds of Auditory Brain Stem Response. When the datas obtained from control and the experimental group compared, statistically significant difference was found between the two groups response, Auditory Brain Stem Response thresholds and reproductibility. As a result, we consider that oral magnesium usage is effective to prevent cochlea damage in noise induced hearing loss. 54