Alerjik rinit ve kronik rinosinüzitli hastaların sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of health related quality of life in the patients with allergic rhinitis and chronic rhinosinusitis
  1. Tez No: 137871
  2. Yazar: NURKAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ADALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Günümüzde hastayı değerlendirmede sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini ölçmek gittikçe artan bir ilgi görmektedir. Bu yöntem hastayı anlamak ve daha fazla yardımcı olmak için gerekli bir değerlendirme gibi gözükmektedir. Alerjik rinit ve kronik rinosinüzitin hastanın yaşam kalitesi üzerine etkisini saptamak üzere 27.4.2001-27.12.2002 tarihleri arasında polikliniğimizde takip edilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden alerjik rinitli 136, kronik rinosinüzitli 62 hasta ile 30 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Alerjik rinitli hastalar öykü ve prick test sonuçlarına göre mevsimsel alerjik rinit (n=61) ve perennial alerjik rinit (n=75) olarak iki gruba ayrıldı. Genel yaşam kalitesi ölçeği olarak Kısa Form-36 (SF-36), hastalığa spesifik yaşam kalitesi ölçeği olarak Rinokonjunktivitte Yaşam Kalitesi Anketi (RQLQ) ve Kronik Sinüzit Seyri (CSS) formları kullanıldı. Alerjik rinitli hastalara SF-36 ve RQLQ, kronik rinosinüzitli hastalara SF-36 ve CSS ile kontrol grubundaki sağlıklı bireylere SF-36, RQLQ ve CSS formları doldurtuldu. Ayrıca alerjik rinitli ve kronik rinosinüzitli hastaların semptom skorları hesaplandı. Alerjik rinit ve kronik rinosinüzitli hastalar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında SF- $6'nm ağrı dışındaki tüm alanlarında, spesifik ölçeklerin bütün alanlarında yaşam kalitesi düşük bulundu. Hasta gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında SF-36 ile fark saptanmadı. RQLQ ile mevsimsel ve perennial alerjik rinitli hastalar karşılaştırıldığında pratik problemler, göz şikayetleri ve aktiviteler alanlarında mevsimsel alerjik rinitli hasta grubunun daha fazla etkilendiği görüldü. Sonuç olarak alerjik rinit ve kronik rinosinüzitin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu durum hem genel, hem de spesifik araçlarla saptanabilmektedir. 48Genel ve spesifik yaşam kalitesi ölçeklerinin, birbirlerinin olumsuz yanlarını ortadan kaldıracaklarından birlikte kullanılmalarınm uygun olacağı kanısındayız. 49
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF HEALTH RELATED QUALITY OF LIFE IN THE PATIENTS WITH ALLERGIC RHINITIS AND CHRONIC RHTNOSINUSITIS SUMMARY Nowadays, determining health-related quality of life has gradually been a popular method to evaluate the patient. This method seems to be a necessary evaluation for understanding and helping the patients. In order to determine the effects of allergic rhinitis and chronic rhinosinusitis on patients quality of life, from 27.04.2001 to 27.12.2002 the patients with allergic rhinitis (n=136), chronic rhinosinusitis (n=60) and healthy individuals (n=30) were included the study which they were being followed up by our department and accepted joining this study. The patients with allergic rhinitis were divided two groups according to their story and results of their prick tests as following; seasonal allergic rhinitis (n=65) and perennial allergic rhinitis (n=75). Short Form-36 (SF-36) was used as general quality of life instrument, while Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire (RQLQ) and Chronic Sinusitis Survey (CSS) were used as disease specific quality of life instrument. SF-36 and RQLQ, were answered by the patients with allergic rhinitis, SF-36 and CSS were answered by the patients with chronic rhinosinusitis, SF-36, RQLQ and CSS were answered by healthy individuals in control group. Besides, the symptom scores were calculated of the patients with allergic rhinitis and chronic rhinosinusitis. 50When patients with allergic rhinitis and chronic rhinosinusitis were compared to control group, health-related quality of life scores were found to be lower in all domains of SF-36 except pain-related one, and in all items of specific scales. No significant differences were observed in SF-36, when patient groups were compared to each other. When patients with seasonal rhinitis were compared to perennial allergic rhinitis by RQLQ, we observed that the group of seasonal allergic rhinitis was more affected in practical problems, eye symptoms and activities. In conclusion, it is seen that allergic rhinitis and chronic rhinosinusitis negatively affect health-related quality of life. This condition can be determined by both general and also specific quality of life instruments. We think that, the use of general and specific quality of life scales together is suitable to reduce the disadvantages of each other. 51