Deneysel akut otitis mediada antibiyotik ve antioksidanların serbest radikal hasarı üzerine etkisi
- Tez No: 137880
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Serbest radikal (SR)' 1er bir veya daha fazla sayıda çiftlenmemiş elektron içeren oldukça reaktif ve toksik bileşiklerdir. Doku hasarının fızyopatoloj isinde SR' ler en önemli etkenlerdir. SR' 1er hücre membranmdaki lipidlere zarar verdiği zaman Lipid hidroperoksit ve Malonildialdehid (MDA) oluşur. SR' lere karşı organizmadaki ilk savunma süperoksit dismutaz (SOD) enzimi ile gerçekleşir. Bu çalışmada akut otitis media (AOM) sonrası oluşabilecek SR hasan araştırılarak, antioksidan ve antibiyotik tedavilerinin SR hasan üzerine etkinlikleri karşılaştınldı. Çalışmaya alman guinea piglerin sol kulaklarına Streptococcus pneumoniae, sağ kulaklanna ise serum fizyolojik verildi. Kobaylar AOM grubu (grup I), E vitamini grubu (grup II), amoksisilin grubu (grup HI) ve amoksisilin + E vitamini grubu (grup IV) olarak gruplara aynldı. Tüm gruplarda plazma MDA ve eritrosit SOD düzeyleri ile orta kulak mukozalarında MDA ve SOD ölçümleri yapıldı. Doku ve plazma MDA düzeyleri AOM oluşturulan grupta diğer tedavi gruplanna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Orta kulak mukozal SOD ve eritrosit SOD değerleri, grup F de en düşük, grup İV' de ise en yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Free radicals are reactive and toxic molecular species with one or more unpaired electron. They are the most important elements in the physiopathology of tissue injury. When free radicals cause injury to the lipids in cell membrane, lipid hydroperoxide (LPO) and malondialdehyde (MDA) are produced. First defance of organizm agonist free radicals is catalyzed by superoxide dismutase (SOD). The present study was evaluated the free radical injury that happened after acute otitis media (AOM) and the effects of antioxidant and antibiotic treatment on free radical injury. Guinea pigs were injected with Streptococcus pneumoniae in the left ear and sterile salin in the right ear. The animals were divided into AOM group (group I), Vitamin E group (group H), amoxicilin group (group III) and amoxicilin with vitamin E group (group IV). In all groups plasma MDA and erythrocyte SOD levels and middle ear mucasal MDA and SOD levels were asseyed. A statistically significant increase in tissue and plasma MDA levels in AOM group, as compared with treatment groups ( p0.05). Middle ear mucosal SOD and erythrocyte SOD lewels were lowest in group I and highest in group IV.