Deneysel olarak oluşturulan orta kulak enfeksiyonunda kurkumin'in antiinflamatuar ve antioksidan etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antiinflammatory and antioxidant affect of curcumin in experimentaly induced otitis media
- Tez No: 376943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÜRBÜZLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akut otitis media(AOM), orta kulak ve temporal kemiğin havalı boşlukları ile östaki borusunu kaplayan, mukozanın ani başlayan, enfeksiyon belirti ve bulgularının izlendiği bir enfeksiyondur. Özellikle ilk 2 yılda olmak üzere çocukluk çağının en sık görülen enfeksiyon hastalıklarından birisidir. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae ve Moraxella catarrhalis en sık görülen bakteriyel etkenlerdir. Viral etkenler ise daha az görülmekle birlikte bakteriyel AOM için majör bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadırlar.AOM sıklıkla kendi kendini sınırlayan bir enfeksiyon olarak görülse de uygun ve zamanında tedavi edilmeyen olgularda zaman zaman hayatı tehdit eden komplikasyonlar görülebilmektedir.Semptomatik, medikal ve cerrahi tedavi olmak üzere farklı tedavi seçeneklerimiz bulunmaktadır. Amoksisilin, AOM tedavisinde dünya genelinde birinci basamakta en fazla kullanılan antibiyotiklerden birisidir. Antibiyoterapi yanında verilecek antiinflamatuar ajanlar hastanın semptomları üzerindeki olumlu etkileri ile yaşam kalitesini arttırmaktadırlar.Kurkumin antiinflamatuar ve antioksidan etkinliği daha önce yapılmış birçok çalışmaya konu olmuş lipofilik, fenolik bir bileşiktir. Bu etkilerinin yanında antikarsinojenik, antiaterojenik ve antipsöriatik etkileri de bulunmaktadır.Yapmış olduğumuz çalışmada, AOM'de kurkumin'in antiinflamatuar ve antioksidan etkilerini araştırdık. Çalışmaya otomikroskobik muayene bulguları normal sınırlarda olan 24 adet Wistar albino sıçan dâhil edildi. Tüm sıçanların orta kulak boşluklarına 0,5 McFarland Streptococus pneumoniae inokule edildikten sonra çalışma grupları oluşturuldu. Grup 1'e hiçbir medikasyon uygulanmadı ve kontrol grubumuzu oluşturdu. Grup 2'ye 50 mg/kg/gün amoksisilin intraperitoneal (IP) uygulandı. Grup 3'e ise 50 mg/kg/gün amoksisilin'le birlikte 30 mg/kg/gün kurkumin IP yolla uygulandı. AOM geliştiği görülen 22 sıçan medikasyonun 10. gününde sakrifiye edildi. Sıçanların kan örnekleri ve temporal kemikleri alındı. Serumda glutatyon peroksidaz (GSH-PX) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçüldü. Orta kulak mukoza örneklerinde iltihabi hücre infiltrasyonu, vasküler proliferasyon ve epitelyal proliferasyon dereceleri değerlendirilerek sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı.Sonuçta kurkumin verilen grup 3'te MDA seviyelerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu ancak GSH-PX aktivitesinin yine kontrol grubumuza göre düşük seviyede olduğu görüldü. SOD aktivitesi açısından gruplarımız arasında anlamlı farklılık olmadığı görüldü.Histopatolojik verilere bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar olmasa da epitelyal proliferasyonun grup 2 ve grup 3'te kontrol grubuna göre baskılanmış olduğu görüldü. Benzer şekilde iltihabi hücre infiltrasyonu üzerinde de kurkumin'in olumlu etkisi olduğu görüldü. Vasküler proliferasyon açısından grup 2 ve grup 3'te olumlu etkinlik görülmemektedir ancak bu sonuç ta istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Acute otitis media is a sudden mucosal disease of middle ear, air-spaces of temporal bone and eustachian tube with signs and symtoms of infection. It is one of the most common infectious diseases especially in the first two years of cildhood. S. pneumonie, H. influensa, M. catarrhalis are the most common bacterial agents. Viral factors are less often but can be seen as a major risc factor for AOM.AOM is often seen as a self-limiting infection, however, life-treating complications can occasionally be seen in patients without appropriate treatment.There are different treatment options such as symptomatic, medical and surgical treatment. Amoxicillin is the most common antibiotic used for AOM in primary care among the world. Antibiotics combined with anti-inflammatory agents increase the quality of life with positive impacts on the patients? symptoms.Curcumin is a lipophilic and phenolic compound which its antiinflamatory and antioxidant activity has been the subject of many previous studies. In addition to these effects, Curcumin also has anticarcinogenic, antiatherogenic and antipsoriatic activity.In our study, we investigated the anti-inflamatory and antioxidant effects of curcumin in AOM. A total of 24 wistar albino rats, with normal otomicroscopic examination, were included in to the study. The middle ear cavity of all the rats were inoculated with 0,5 Mc Farland S. pneumoniae and than groups were formed. Group 1 was named as control group and did not receive any medication. In group 2 intraperitoneal 50 mg/kg/day amoxicillin was performed. In group 3, intraperitoneal 50 mg/kg/day amoxicillin with 30 mg/kg/day Curcumin was performed. 22 rats that developed AOM were sacrified on the 10. day of medication. Rats blood samples were taken and temporal bones were resected. Serum GSH-PX and superoxid dismutase and malondialdehyde levels were measured. By evaluating inflammatory cell infiltration, vascular proliferation and degrees of epithelial proliferation in the middle ear mucosa specimens? results were compared among groups.In conclusion, MDA levels were significantly lower in group 3 that received curcumin than the control group. GSH-PX levels were also lower than the control group. There was no difference with regards to SOD activity among the groups.Although there was no statistically significant difference in the histopathological assessment, epithelial proliferation in groups 2 and 3 was found to be reduced when contrasted to the control group. Similarly Curcumin was found to have positive effects on inflammatory cell infiltration. There was no difference with regards to vascular proliferation in groups 2 and 3, however, this result was again not statistically significant.