Absorbe olabilen jelatin sponjun orta kulak mukozasına etkileri
- Tez No: 137904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; orta kulak rnikrocerrahisinde destek materyali ve hemostatik ajan olarak sıklıkla kullanılan absorbs olabilen jelatin sponj 'un quinea pig orta kulağında meydana getirdiği histopatolojik değişiklikleri araştırmaktır. Çalışmamız da sağlıklı 32 guinea pig'in sağ kulakları kullanıldı. Biri kontrol grubu olmak üzere 8' er guinea pig 'ten oluşan 4 grup, jelatin sponj ile kullanılan ajana göre oluşturuldu. Bütün gruplarda guinea pig'lerin orta kulak mukozaları uygulamadan önce pik ile travmatize edildi. A grubu; kontrol grubu olup, sponj kullanılmadı. B grubu; orta kulağa, serum fizyolojik ile ıslatılmış sponj yerleştirildi. C grubu; orta kulağa deksametazon + siprofloksasin karışımı solüsyonla ıslatılan sponj yerleştirildi. D grubu; deksametazon +. leyofloksaşin^ karışımı solüsyonla ıslatılan sponj yerleştirildi. Tüm gruplarda hayvanlar 4. haftanın sonunda dekapite edildiler. Hayvanların temporal kemikleri diseke edilerek, standart patoloji kesim teknikleriyle preparatlar hazırlandı. Preparatlar Hematoksilen-Eozin ile boyandı ve histopatolojik olarak incelendi. Işık mikroskopu altında incelenen preparatlarda orta kulaktaki sponj kalıntı miktarı, mukozal fîbrozis, yabancı cisim reaksiyonu ve inflamaşyaa. bulguları not edildi. Kontrol grubunda (A grubu) fîbrozis görülmez iken, B grubunda 2 kulakta hafif, bir kulakta ise orta derecede fîbrozis bulguları saptandı. Deksametazon + antibiyotik karışımı kullanılan diğer iki grubun herbirinde birer kulakda hafif fîbrozis bulguları gözlendi. Fibrozis açısından grup A (kontrol grubu) ile diğer üç grup (B, C, D) arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı. Yabancı cisim reaksiyonu açısından gruplar incelendiğinde; serum fizyolojikli sponj kullanılan grupta 3 kulakta yaygın, 1 kulakta fokal, siprofloksasin + deksametazonlu sponj kullanılan grupta 4 kulakta fokal, levofloksasin + deksametazon lu sponj kullanılan grupta ise sadece 1 kulakta fokal yabancı cisim reaksiyonu bulguları vardı. Yabancı cisim reaksiyonu açısından kontrol grubu ile B grubu (sadece serum fizyolojik ile ıslatılmış sponj kullanılan) arasında anlamlı fark vardı. Kontrol grubu ile diğer iki grup (C, D) arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı.Orta kulaktaki sponj kalıntı miktarının 4. haftanın sonunda gruplara göre dağılımı; B grubundaki 1 kulakta az miktarda, 1 kulakta orta miktarda, C grubundaki 1 kulakta az, bir kulakta orta miktarda, D grubunda ise sadece 1 kulakta az miktarda sponj kalıntısına rastlanıldı. Kalıntı miktarı açısından gruplar arasında istatistiksel açıdan fark yoktu. Kontrol grubu ve B grubunda ikişer kulakta akut inflamasyon bulguları vardı, diğer iki grupta inflamasyon bulgusuna rastlanmadı. İnflamasyon açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak; orta kulak cerrahisinde sık olarak kullandığımız jelatin sponj'un serum fizyolojik ile ıslatılmış şeklinin daha şiddetli yabancı cisim reaksiyonuna neden olduğu saptandı. Bu nedenle bu materyalin kortizon + antibiyotik (kinolon grubu) ile ıslatılmış şeklinin kullanılmasının daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the histopathological changes occured by gelatine sponge, which is frequently used as a support material and a haemostatic agent in middle ear microsurgery and which can be absorbed in Guinea Pig middle ear. The ears of 32 healthy quinea pigs were used in our study. Four groups, one of which was the control group, were composed according to the agent used with gelatine sponge. Each group consisted of eight pigs. Before the procedures of middle ear mucosa of guinea pigs were conducted they have been traumatized with peak. Our groups were organized as thus: Group A was named as control group and sponge was not used. In Group B a sponge watered with physiologic saline_was placed in the middle ear of the subjects. In Group C a sponge watered with a solution mixed with dexamethasone + cipro floxasin was placed in the middle ears of the subjects. In group D a sponge watered with a solution mixed dexamethasone+levoflaxasin was placed in the middle ear. All the animals were decapitated in the fourth week. Preparations were made with standard pathological cutting technigues disecting the temporal bones of the animals. Preparates were stained Hematoxylin-Eosin (H.E.) and then were given a histopathological examination. The preparates which were given microscopical examination were found to show the amount of sponge remnant, mocosal fibrosis, foreign body reaction and inflamation. Whereas fibrosis was not observed in the control group (Group A), we have seen findings of this entity in group B in 2 subjects' ears in a slight degree and in one ear in a moderate degree. In addition to these findings we have also observed a slight condition of fibrosis in one ear in every group of the remaining two which were treated with the solution mixed with the mixture of dexamethasone + Antibiotic. When Group A (Control group) was compared with the other three groups (B, C, D) no statistically significant difference was observed in terms of the findings of fibrosis. When these groups were compared in terms of foreign body reactions the_group which was treated with physiologic saline (Group B) produced a common reaction in three ears of our cases, and focal in one ear. As for the group treated with sponge cipro floxasin + dexamethasone a focal reaction was observed in four ears; the group treated with spongewith Levofloxasin + dexamethasone a focal foreign body reaction was observed in only one ear of our subjects. A statistically significant difference was observed between the control group and Group B ( The group treated with sponge watered with only physiologic saline) in terms of foreign body reaction whereas no statistically significant difference was observed between the control group and the other two groups (C, D). The amount of sponge remnants distributed in the groups in the end of the fourth week was determined as such: In group B slight amount in one ear, moderate amount in one ear, In group C, slight amount in one ear, moderate amount in one ear; İn group D only one ear produced sponge remnant. No statistically significant difference was observed between the groups in terms of the amount of the remnants. Two ears in control group and two ears in group B produced findings of acute inflarnation. No inflamatory findings were observed in the other two groups. No statistifically significant findings were observed between the groups in terms of inflarnation. In the final course of our study we came to the conclusion that gelatine sponge which is commonly used in middle ear surgery and which is watered with physiologic saline caused a much severe foreign body reaction. Therefore, we also came to the conviction that this material would be much more practical and beneficial if it is watered with Cortison + Antibiotic (Kino Ion group) in such procedures of middle ear surgery.