Deneysel laminektomi modelinde epidural fibrozisin önlenmesi amacıyla absorbe olabilen spongele emdirilmiş COX inhibitörleri olan diklofenak sodyum ve tenoksikam'ın etkinliğinin karşılaştırmalı olarak gösterilmesi
Comparison of the effectiveness of diclofenac sodium and tenoxicam in the prevention of epidural fibrosis by topical application with an absorbable gelatin sponge on the dura in an experimental laminectomy model
- Tez No: 936561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özet Giriş: Son yıllarda omurga cerrahisi müdahalelerinde artan bir eğilim görülmektedir. Bel ağrısı, genel nüfusun yaklaşık %80'inin yaşam boyu en az bir kez gördüğü bir rahatsızlıktır. Günümüzde beyin cerrahları çeşitli nedenlerle laminektomi dahil olmak üzere ameliyatlar yapmaktadır. Epidural fibrozis, posterior omurga cerrahisinden sonra gelişen bir skar dokusudur. Laminektomi defektlerinde epidural fibrozu önlemek için deneysel çalışmalarda çeşitli sentetik ve organik materyaller kullanılmıştır. Bu çalışmada deneysel sıçan laminektomi modelinde siklooksijenaz inhibitörü ilaçlar olan tenoksikam ve diklofenak sodyumun postoperatif spinal epidural fibrozu önlemedeki etkinliğini histopatolojik olarak araştırmayı ve gözlemlemeyi amaçladık. Materyal ve yöntemler: Bu çalışmada 32 adet Wistar-Albino dişi sıçan kullanıldı. 8 mg/kg tenoksikam ve 1,5 mg/kg diklofenak sodyum emilebilir jelatin süngerle duraya uygulandı. Dekapitasyondan sonra L1-L4 laminektomi alanı tamamen çıkarıldı ve histopatolojik inceleme yapıldı. Sonuçlar ve çıkarımlar: Seçici Cox inhibitör ilaçları olan diklofenak sodyum ve tenoksikamın topikal uygulamasının lokal bir bariyer oluşturarak fibroblast göçünü önlediği ve Cox inhibitörlerinin inflamatuar mediatörler olan prostanoidlerin inhibisyonundan kaynaklandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction: There has been an increasing trend in spinal surgery interventions in recent years. Low back pain is a disorder that is seen at least once in the lifetime of approximately 80% of the general population. Today, neurosurgeons perform operations including laminectomy for various reasons. Epidural fibrosis is a scar tissue that develops after posterior spinal surgery. Various synthetic and organic materials have been used in experimental studies to prevent epidural fibrosis in laminectomy defects. In this study we aimed to investigate and observe histopathologically the effectiveness of cyclooxygenase inhibitor drugs; tenoxicam and diclofenac sodium in the experimental rat laminectomy model in preventing the postoperative spinal epidural fibrosis. Material and methods: In this study, 32 Wistar-Albino female rats were used. 8 mg/kg tenoxicam and 1.5 mg/kg diclofenac sodium were applied on the dura with an absorbable gelatin sponge. After decapitation, L1-L4 laminectomy area was totally removed and histopathological examination was performed. Results and conclusions: It has been shown that the topical application of diclofenac sodium and tenoxicam, which are selective Cox inhibitor drugs, prevents fibroblast migration by forming a local barrier and Cox inhibitors are caused by the inhibition of prostanoids, which are inflammatory mediators.