Acil servise başvuran akut astım ataklı hastaların tedavisinde magnezyum sülfatın yeri
  1. Tez No: 137931
  2. Yazar: MEHMET OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Son yıllarda astnnm prevelansmdaki artışla astım alevlenmeleri, morbidite ve mortalitedeki artış paralellik göstermektedir, önemli morbidite ve ekonomik maliyet nedeniyle klrmsyenler, akut ataklı hastalan tedavi etmek için yeni tedavi yöntemlerini araştırdıkları gibi, halen kullanılmakta olan ilaçların etkili kullanım yollarını da araştırmaktadırlar. Çalışmamıza acil servise müracaat eden akut astım alevlenmesi olan 89 hasta katıldı. Bu çalışmada hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba standart tedaviye ek olarak nebulize magnezyum ikinci gruba da intravenöz yoldan magnezyum verildi. Diğer gruba standart tedaviye ek olarak plasebo verildi Gelişte, tedaviden önce solunum fonksiyon testlerinden spirometre ile FEVı değeri kaydedildi ayrıca kan magnezyumu ve kan gazları ölçümleri de yapıldı. Tedavide hastalara bir saat içinde 1. gruba nebulize salbutamol ve magnezyum, 2. gruba nebulize salbutamol ve intravenöz magnezyum verildi. Nebul üç defe tekrarlandı. Çalışmadaki tüm hastalara lOOmg metüprednisolon ve 2 litre/dakikadan oksijen verildi. Tedaviden sonra çalışmanın 1. saatinde hastalarda kan gazı ve FEVı değeri, 4. Saatinde kan gazı, FEVı ve kan magnezyum değerleri bakıldı. Hastaların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesinde önemli bir değer olan %FEVı değeri sonuçların değerlendirilmesinde kullanıldı. Sonuçta magnezyum tedavisi verilen gruplar ile kontrol grubu arasında %FEVı oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, with the increasing prevalence of asthma comes an increase in acute asthma flares and morbidity and mortality. Because of the significant morbidity and economic costs, clinicians are constantly searching for new interventions to treat acutely ill patients as well as more effective ways of using existing agents. In our study we enrolled 89 patients, who had been presented to the emergency department, with acute asthma exacerbations. In this study patients were classified to three groups. In addition to the standard treatment magnesium was administered to the first group through nebulization and to the second group through intravenous route. Placebo was given to the other group in addition to the standard treatment. Before initial treatment, FEVi ratio was recorded with spirometer, one of the respiratory functional tests and blood mg and arterial blood gases measurements were obtained as well As a treatment nebulized salbutamol and mg were given to the first group and nebulized salbutamol and intravenous magnesium to the second group in an hour. Nebules were repeated three times. All the patients received 100 mg memylprednisolone and oxygen 2 h/sc in the study. After the treatment in the 1st hour arterial blood gases and FEVi ratio and in the 4th hour arterial blood gases, blood mg and FEVi ratio were obtained. Patients' results were evaluated with % FEVi ratio which has a significant value in evaluating the respiratory functions. Finally there were no significant statistical difference in % FEVi ratios between the control group and the groups received mg treatment. 41