Anstabil anjina pektoris olgularında olasılık sınıflamasının koroner anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of likelihood classification in patients with unstable angina with coronary angiography
  1. Tez No: 137937
  2. Yazar: ERSİN AKSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KIRIMLI, Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
III. ÖZET Anstabil anjina pektoris hastalarında olasılık sınıflamasının koroner anjiografi ile değerlendirilmesi GİRİŞ ve AMAÇ Klinik uygulamada genel kabul gören American Heart Association (AHA) ve American College of Cardiology (ACC) kılavuzlarına göre, göğüs sıkıntısı ile başvuran tüm hastaların koroner arter hastalığına (KAH) bağlı akut iskemi olasılığı yüksek, orta ve düşük olarak belirlenmelidir (class I endikasyon, kanıt düzeyi C). Bu çalışma, acil servise başvuran ve koroner anjiografisi (KAG) yapılan anstabil anjina pektoris (AAP) hastalan üzerinde, olasılık sınıflamasının tutarlığını araştırmaktadır. METOD Çalışmaya, acil servisimize göğüs ağrısı yada göğüs ağrısı eşdeğeri semptomlar ile başvurup, hastanemize yatırılan ve KAG yapılan yüksek ve orta olasılıklı AAP hastalan alındı. Hastalar KAG öncesi olasılık sınıflaması kullanılarak orta ve yüksek olasılıklı gruplara aynldı. Yüksek ve orta olasılıklı hastalar ve sınıflamaya ait yüksek olasılık kriterleri arasında, kritik koroner stenozu açısından fark olup olmadığı incelendi. BULGULAR Yüksek olasılıklı hastalann (N-89) KAG'lerinde 62 ciddi, 7 orta KAH, 20 hafif KAH yada normal koroner anjiogram bulundu. Orta olasılıklı hastalann (N=19) KAG'lerinde 2 ciddi KAH, 17 hafif KAH yada normal anjiogram bulundu. Yüksek olasılıklı hastalarda anlamlı derecede daha sık ciddi KAH mevcuttu (p=0.000). Olasılık sınıflamasının ciddi KAH 'm tespit etmedeki sensitivitesi %96.8, spesifisitesi %45.9, pozitif prediktif değeri %75.6, negatif prediktif değeri %89.4 ve tutarlılığı %78.2 bulundu. SONUÇLAR Olasılık sınıflaması AAP hastalarının triajında kullanışlıdır. Daha fazla çalışma ile desteklendiğinde, acil servislerdeki AAP hastalarında, bu sınıflamanın ciddi KAH'nı önceden belirlemede yada ekarte ettirmede yüksek doğruluğa sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY Evaluation of likelihood classification in patients with unstable angina with coronary angiography OBJECTIVES In accordance with the AHA/ACC clinical practice guideline, the likelihood of acute ischemia caused by coronary artery disease (CAD) is to be determined as high, intermediate, or low for all patients presenting with chest discomfort (Class I indication, level of evidence C). This study was conducted to estimate the validity of likelihood classification in patients with unstable angina (UAP) in the emergency department who underwent coronary angiography (CAG) METHOD Consecutive adult patients with presenting symptoms of angina or equivalents, and which classified as a high or intermediate hikelihood AAP, and undergoing CAG were enrolled to this study. The patients were assigned to high or intermediate likelihood subgroups before CAG with using the likelihood classification. The characteristics of the patients in either subgroups were compared in terms of the likelihood criteria and the findings of the CAG RESULTS In patients with high likelihood (N=89), CAG revealed that 62 had severe CAD, 7 moderate, 20 mild CAD or normal coronary angiogram. In patients with intermediate likelihood (N=19), CAG revealed that 2 severe CAD, and 1 7 mild CAD or normal coronary angiogram. The rate of severe CAD was significantly higher in patients with high likelihood (p=0.000). The sensitivity of the likelihood classification for detecting severe CAD is 96.8%, specificity is 45.9%, positive predictive value is 75.6%, negative predictive value is 89.4% and accuracy is %78.2. CONCLUSION The likelihood classification is useful for the triage of the UAP patients. When supported with further studies, utilization of this classification yields a high accuracy in predicting or ruling out severe CAD in patients with suspected UAP in the ED evaluation.