Hipertansif ve normotansif tip 2 diyabetes mellitusta plazma ve eritrosit magnezyum düzeyleri
Plasma mg and intraerythrocyte magnesium levels of type 2 diabetes mellitus patients with and without hypertension and normotension
- Tez No: 137939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ill ÖZET Son yıllarda esansiyel hipertansiyon ve Tip 2 diyabetes mellitus etyolojisine yönelik çalışmalar yapılırken, her iki hastalıkda magnezyum (Mg) metabolizmasındaki değişiklikler araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Biz de hipertansif olan ve olmayan Tip 2 diyabetes mellutuslu hastalarda plazma ve eritrosit içi Mg düzeylerini araştırtık. 23 Hipertansif Tip 2 diyabetes mellutuslu hasta, 17 hipertansif olmayan ve 40 sağlıklı kontrol grubu çalışmamıza alındı, hepsinde plazma Mg ve eritrosit içi Mg seviyeleri ölçüldü. Plazma Mg için ortalama değerler sırasıyla 2,08 ±0,13 mg/dL, 1,79 ± 0,08 mg/dL, 2,23 ± 0,08 mg/dL eritrosit içi Mg için ortalama değerler sırasıyla 48,94 ± 3,40 mg/dL, 46,33 ± 2,20 mg/dL, 63,00 ± 2,29 mg/dL olarak saptandı. Sonuçlar Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Korelasyon-Regresyon testleri ile karşılaştırıldı. Hipertansif olan ve olmayan Tip 2 diyabetes mellutuslu hastalar arasında plazma Mg ve eritrosit içi Mg seviyesi açısından anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As studies about Finding the etiology of essential hypertension and Type 2 DM has been going on in recent years, the difference in Mg metabolism in both diseases have attracted the attendion of investigators. We also investigate the plasma and intraerytrocytic Mg levels in hypertensive and nonhypertensive Type 2 diabetes mellitus patients. 17 Type 2 diabetes mellitus patients without hypertension (9 males, 8 females, mean age 55,88 ± 3,17), 23 Type 2 diabetes mellitus patient with hypertension (9 males, 14 females, mean age 59,26 ± 2,20) and 40 healthy controls (17 males, 23 females, mean age 51,45 ± 2,18) were evaluated for plasma and intraerytrocytic Mg levels. The mean values of Mg in plasma were 2,08 ±0,13 mg/dL, 1,79 ± 0,08 mg/dL, 2,23 ± 0,08 mg/dL and the mean of intraerytrocytic Mg were 48,94 ± 3,40 mg/dL, 46,33 ± 2,20 mg/dL, 63 ± 2,29 mg/dL for normotensive, hypertensive and control groups respectively. The results were compared by using Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Korelation-Regretion tests. Plasma and intraerytrocytic Mg levels in hypertensive and nonhypertensive Type 2 diabetes mellitus were not significantly different from each other (p>0,05).