Karbon monoksid zehirlenmesi ile başvuran hastalarda iskemiye bağlı miyokard hasarının araştırılması
- Tez No: 137940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
30 ÖZET CO zehirlenmesi son yıllarda önemli boyutlarda artış göstermiş olup bölgemizde havalandırması yetersiz alanlarda özellikle de şofben kullanımının sıkça ölümlere yol açtığı bilinmektedir. CO zehirlenmesi karım oksijen taşıma kapasitesini azaltması sonucu ölümlere sebep olmasının yanısıra vücutta önemli patolojilere de yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ön planda solunumsal ve nörolojik bulgularla gelen hastalarda gizli kalabilen iskemiye bağlı miyokard hasarının varlığının araştırılması, eğer miyokard hasan var ise hastaların doğru şekilde yönlendirilerek mortalite ve morbititenin azaltılmasıdır. Bu amaçla çalışmaya 30'u kadın 10'u erkek toplam 40 hasta dahil edildi. Hastaların yaşlan 15 ile 56 (ortalama yaş: 28.50 ± 9.96 yıl ) arasında değişmekte idi. Hastaların demografik verileri, vital bulgulan, CO gazının kaynağı, risk faktörleri, ve sigara içip içmedikleri kaydedildi. Tüm hastalarda glasgow koma skoru değerlendirmesi, elektrokardiyografi, periferik arteriyal kan gazı analizi, tam kan sayımı, CK, CK-MB ve troponin-T ölçümleri ve bunlara ilaveten COHb seviyesi % 50'nin üzerinde olan üç hastada da miyokard perfuzyon SPECT çalışması yapıldı. Hastaların 9 tanesinde ritim bozukluğu olarak sinüs taşikardisi, bir hastada da bigemine ventriküler erken vuru tespit edildi. Bigemine ventriküler erken vuru mevcut olan hastada buna ilaveten troponin-T pozitif olarak kaydedildi. Ancak bu hastada yapılan miyokard perfuzyon SPECT çalışması normal olarak değerlendirildi. Altı hastada CK, CK-MB düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmakla birlikte, bu hastalardaki troponin-T ölçümleri negatif idi. Sonuç olarak, bu çalışma CO zehirlenmelerinde zeminde bilinen koroner arter hastalığı olamayan hastalarda %60'lık COHb düzeylerine kadar olan zehirlenmelerde31 önemli derecede miyokardiyal hasar ve hayatı tehdit eden kardiyak hemodinamik bozukluk ve disritmi gelişmediğini göstermektedir. Bu çalışmamn sonucu bilinen koroner arter hastalığı olmayan ve iskemik kardiyak semptom ve EKG bulgularının eşlik etmediği CO zehirlenmeli hastalarda miyokardiyal hasar göstergesi olarak miyokardiyal enzimlerin ( Troponin T, Troponin-I, CK ve CK-MB ) ve miyokard perfuzyon SPECT çalışmasının rutin kullanımına gerek olmadığım düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY The frequency of CO poisoning has increased considerably in recent years, and it is known that the use of gasheater in insufficient air-conditioned areas has led to frequent deaths due to CO poisoning in our region. CO poisoning causes significant pathologies in the body as well as death by decreasing oxygen-carrying capacity of blood. The aim of this study was to investigate the presence of myocardial damage due to silent ischemia seen in patients with neurological and respiratory complaints due to CO poisoning, and to decrease morbidity and mortality in such patients by proper menagement. For this purpose, 40 patients (30 females and 10 males) were included in this study. The ages of the patients were between 15- 56 years (mean age: 28.50 ± 9.96 years). The demographic characteristics, vital signs, the origin of CO gas, risk factors and smoking habit of the patients were recorded. The evaluation of Glasgow coma score, electrocardiography, peripheral arterial blood gas analysis, complete blood count, CK. CK-MB, troponin-T measurements were performed in all cases. Additionally, myocardial perfusion SPECT was performed in 3 cases with COHb level over 50 %, in addition to above tests. Sinus tachycardia, as a rhythm disorder, was observed in 9 cases. Bigemine ventricular extrasystole was seen in one case in whom troponin-T was recorded as positive, but myocardial perfusion SPECT was evaluated as normal. Six of 40 cases had significantly increased CK and CK-MB levels but their troponin-T measuments were negative. As a conclusion, the present study revealed that myocardial damage at a significant level and life-threatening cardiac hemodynamic changes could not develop in CO- poisioned patients with COHb level up to 60 % and without any known underlying coronary heart disease.33 We think that it is not necessary to routinely measure CK, CK-MB and troponin- T, as the markers of myocardial damage, and to routinely perform myocardial perfusion SPECT in acute CO poisoning cases in whom any ECG abnormality, ischemic cardiac symptoms or coronary heart disease is not detected.