Birinci basamakta akut solunum yolu enfeksiyonlarına yaklaşım ve antibiyotik kullanımı
Management of acute respiratory tract infections and antibiotic prescription in primary care
- Tez No: 137948
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET BİRİNCİ BASAMAKTA AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA YAKLAŞIM VE ANTİBİYOTİK KULLANIMI Akut solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) sık görüldüğü ve antibiyotikler sık kullanıldığı için, hataların en fazla yapıldığı durumlardır. Antibiyotiklerin sık kullanımı, özellikle hekimin bilgisine ve tutumuna, antibiyotiğin piyasaya sürüldüğünde yapılan ilk tanıtıma ve hastaların bilinçsiz antibiyotik tüketimine bağlıdır. Bu çalışmada, Adana merkezinde birinci basamak sağlık kurumlarında görev yapan hekimlerin, akut solunum enfeksiyonlarındaki tutumları, önerileri ve antibiyotik kullanımı tanımlanarak, bunları în faktörler araştırıldı. Araştırma grubunu 2001 yılında Adana'da bulunan tüm birinci basamak sağlık paslarında çalışan hekimleri temsil edecek şekilde seçilen 250 hekim oluşturdu. Araştırmada 250 hekimin doldurduğu bir nolu anket ve 1800 hastanın bulunduğu iki anket incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, hekimlerin tüm ASYE tanısında en çok ettikleri semptomlar ve fizik muayene bulgularının, Sağlık Bakanlığı tanı ve tedavileri ve literatür bilgileriyle uyumlu olduğu bulundu. Hekimlerin %50'si ASYE'de laborauvardan faydalanacağını belirtirken, uygulamada sadece %12.4'ü kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT OF ACUTE RESPIRATORY TRACTINFECTIONS AND ANTIBIOTIC PRESCRIPTION İN PRIMARY ÇARE Acute respiratory tract infections are common conditions and antibiotics are used frequently. Frequent antibiotic prescription depends on the knovvledge and attitude of physicians, intensive promotion of drug companies and unconscious consumption of the drug. This study assesses the attitudes, suggestions, and antibiotic prescription policies of physicians in the management of acute respiratory tract infections and the factors affecting these conditions in primary çare centers in Adana. The study group consists of 250 physicians representing ali primary çare physicians working in Adana in 2001. Questionnaire öne was completed by physicians and questionnaire two was completed using medical records. Results of the study showed that the symptoms and signs in the diagnosis of acute respiratory tract infections, found by the physicians were compatible with the literatüre and the diagnosis and management guidelines of the Ministry of Health. 50% of the physicians thought using laboratory tests in the diagnosis of acute respiratory tract infections, but only 12.4% used tests. Using laboratory tests was significantly low in nıral areas.