Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki bireylerde bel ağrısı sıklığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and behavior levels regarding pre-marital health screening among individuals applying to family health centers
- Tez No: 948343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Giriş ve Amaç: Bel ağrısı, dünya genelinde yetişkin nüfusun yaklaşık %60-70'ini hayatlarının bir döneminde etkileyen ve yeti yitimine yol açan en yaygın kas-iskelet sistemi sorunlarından biridir. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında da, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık başvuru nedenini oluşturarak hem klinik hem halk sağlığı açısından öncelikli bir problem olarak kabul edilmektedir. Kronik bel ağrısı hastalarının büyük bir kısmında (%50-88) uyku kalitesinde bozulma görülebildiği bildirilmiştir. Bu çalışma, 2024 yılında Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası bireylerde bel ağrısı prevalansını saptamayı ve bel ağrısı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem : Araştırma kesitsel, tanımlayıcı ve analitik tipte tek merkezli bir çalışmadır. Örneklem, 01.10.2024-31.12.2024 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki 400 gönüllü bireyden oluşturulmuştur. Katılımcılara araştırma hakkında bilgi verilerek yazılı onamları alınmıştır. Veriler, v yüz yüze uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Anketin ilk bölümünde demografik özellikler, ikinci bölümünde bel ağrısı varlığı, sıklığı, şiddeti (Vizüel Analog Skala ile) ve günlük yaşam üzerindeki etkisi, üçüncü bölümünde ise uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) yer almıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş, anlamlılık için p5) prevalansı bel ağrısı olan grupta %62 iken, bel ağrısı öyküsü olmayan grupta yaklaşık %35 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Low back pain (LBP) is one of the most common musculoskeletal disorders worldwide, affecting approximately 60–70% of the adult population at some point in their lives and leading to significant disability. In primary healthcare settings, it ranks as the second most frequent reason for consultation after upper respiratory tract infections, thus representing a major clinical and public health concern. It has been reported that a significant proportion (50–88%) of patients with chronic low back pain experience impaired sleep quality. This study aimed to determine the prevalence of low back pain among individuals aged 18–65 who applied to a Family Health Center in 2024, and to evaluate the relationship between low back pain and sleep quality. vii Materials and Methods: This research was designed as a single-center, cross-sectional, descriptive, and analytical study. The sample consisted of 400 voluntary participants aged 18–65 who attended a family medicine outpatient clinic between 01.10.2024 and 31.12.2024. Participants were informed about the study and provided written consent. Data were collected through a face-to-face structured questionnaire. The first section of the questionnaire addressed sociodemographic characteristics; the second section assessed the presence, frequency, intensity (using a Visual Analog Scale), and functional impact of low back pain; the third section evaluated sleep quality using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The collected data were analyzed using appropriate statistical methods, and significance was set at p5) was 62% among those with low back pain, compared to approximately 35% in those without any LBP history.