Intakt ve adrenalektomili sıçanların eritrosit ve mide dokularında oksidan ve antroksidan parametrelerin araştırılması
- Tez No: 137956
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Normal metabolik reaksiyonların işleyişi esnasında sürekli olarak az miktarda oluşan serbest radikaller, hücre içi ve dışı çeşitli antioksidan moleküllerle belli bir optimal düzeyde tutulurlar. Serbest radikallerin aşırı artışı ve / veya antioksidan sistemlerdeki bir yetersizliğin ve stres hormonlarının, gastrik hastalıklar dahil (ülser, kanser vs.) bir çok hastalığın etyopatogenezinde rol aldığı kabul edilmektedir. Bu çalışmada normal bir adrenal bezin eritrosit ve mide dokusundaki oksidan (MDA) ve antioksidan enzimler (GPx, SOD ve GSH) üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 230 ± 20 gr ağırlığında 33 adet albino Wistar cinsi dişi sıçan; kontrol (grup I), yalancı operasyon (grup II) ve adrenalektomili grup (grup III) olmak üzere rasgele üç gruba bölündü. Grup II ve lll'e uygulanan operasyonun 8. günü bütün gruplardaki hayvanlardan intrakardiyak kan alındıktan sonra, hayvanlar d ekapitasyonla öldürüldü ve hemen biyokimyasal analizler için mide dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
During normal metabolic reactions in body, free radicals produced little and continuously are in optimal levels with extracellular and intracellular antioxidant molecules. It has been believed that overproducing of free radicals and/or deficiency of antioxidant systems, and stress hormones play a role in etiopathogenesis of many diseases such as ulcer and cancer. In this study, it was aimed that effect of a normal adrenal gland on oxidant and antioxidant enzymes was investigated in gastric tissue and erythrocyte. A total of 33 Wistar albino female rats, weighing 230+20 gr were used in this study. Animals were grouped as control (group I), sham operation (group II), adrenalectomized group (group III). Eight days after operation on group II and III, intracardiac blood was withdrawn from each animal in all groups. Animals were killed by decapitation and stomaces were removed for biochemical analyzes.