Akut myelositik lösemide mitokondriyal DNA değişimleri
Mitochondrial DNA alterations in acute myelocytic leukemia
  1. Tez No: 137959
  2. Yazar: KHALİD AL GHODRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET Akut myelositik lösemide mitokondriyal DNA değişimleri Çok çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar mt DNA'nın karsinogenezin hem başlama hem de promosyon basamaklarında rol aldığını göstermiştir, mt DNA dimerleri ve dimerleri katenatları yanında delesyon, nokta mutasyon ve insertisyonlan solid ve hematolojik kanserlerde tespit edilen ve diagnostik olabilecek nitelikte bulgulardır. OXPHOS enzim komplekslerindeki aktivite ve yapısal değişimlerle birlikte bozuk ATP üretimi kanserli hücrede tespit edilen diğer hususlardır, mt DNA mutasyonları, nöromüsküler ve kardiyovasküler patolojiler dahil yaşlanma ve kanserdeki katkıları da göz önüne alındığında, birçok hastalığın temelinde yatan faktörlerdendir. Bu çalışmada, hasta ve kontrol gruplarının mitokondri DNA'sımn D-Loop bölgesi PCR ile amplifiye edilmiştir. Beklenen 109 baz dizilik tek bant yalnızca iki kontrol vakasında ve bir hastada mevcut olup başka bir hastada da çok silik olarak tespit edilmiştir. Diğer hastaların tamamında bu bölgede değişiklik bulunmuştur, üç hastada major bant yaklaşık 20 baz dizilik bir delesyonu göstermektedir ve bu üç hastada ortaktır. Bu hastaların birinde daha silik olmakla birlikte beklenen 109 baz dizilik bant da mevcuttur. Bu hastaların bir diğerinde her ikisi de daha silik olmak üzere biri beklenen büyüklükte diğeri daha büyük iki bant daha mevcuttur. Beklenenden daha büyük boydaki bant yaklaşık 20 baz dizilik bir insersiyonu göstermektedir. Başka bir hastada ise beklenen büyüklükteki banda ek olarak yaklaşık 30 baz dizilik bir delesyonu gösteren daha küçük bir bant mevcuttur. Sonuç olarak üç hastada heteroplazmi mevcuttur. İki hastada amplifikasyon olmamıştır. Bu durum primer bağlanma bölgelerinde bir değişikliğe işaret etmektedir. Çünkü bu hastalarda mitokondriyal DNA varlığı başka bir primer dizisi ile ispatlanmıştır. Mitokondride oluşan ROS kısmen mitokondrial ve nükleer DNA'da oluşturduğu mutagenez nedeniyle karsinogenezin oluşumunda rol oynamaktadır. Ayrıca, hücre siklusundaki geçişleri burada rol alan kinazlan aktive ederek sağlayan ATP üretimindeki düşüşler hücre silkusunun aksamasına neden olur. ATP sentez bozuklukları DNA lezyonlanmn tamirini sağlayan mekanizmaların aksamasına katkıda bulunur. 38Gelecek araştırmalar için önemli sahalardan bazıları karsinogenezde intergenomik sinyal iletim yollarının mitokondri ve mt DNA mutasyonlarının tümör hücrelerinin immünolojik kontrolündeki rolünün incelenmesidir. VILA İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Mitochondrial DNA alterations in Acute myelocytic leukemia According to the studies made by various researchers, mtDNA has likely a role in the beginning and promotion steps of carcinogenesis. In addition to mtDNA dimers and catenates, deletions, point mutations and insertions are the findings that can be diagnostic in solid and hematologic cancers. The change in the activity and structure of OXPHOS enzyme complexes and insufficient ATP production are some other findings in cancer cells. mtDNA mutation, is the main reason for many diseases including neuromuscular and cardiovascular pathology and cancer was amplified by PCR. The D-loop region of mitochondrial DNA of AML patients and control group. The expected 109 bp amplification is present in two control cases and in one patient and also in another patient the band is very faint. In all of the other patients, some changes were found in this region. In three patients, major band shows a deletion with about 20 base pairs and this is common in three patients. In one of these patients, although it is also faint there is an expected 109 bp band. In another patient, there are two bands; which are indistinct one is normal other is bigger. The band that has bigger size than expected has an insersion of almost 20 base pairs. In patient 54, there is a smaller band showing a deletion with 30 base series added to the band in expected size. As a result, in three patients heteroplasmi is present. There is no amplification in two patients.This situation signs a change in primer binding regions. Because, existence of mitochondrial DNA was proved by another primer set in these patients. ROS, produced in mitochondria, plays a role in the formation of carcinogenesis because of the mutagenesis occuring in nuclear DNA and partially in mitochondria by ROS. 39
Özet (Çeviri)
Gelecek araştırmalar için önemli sahalardan bazıları karsinogenezde intergenomik sinyal iletim yollarının mitokondri ve mt DNA mutasyonlarının tümör hücrelerinin immünolojik kontrolündeki rolünün incelenmesidir. VILA İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Mitochondrial DNA alterations in Acute myelocytic leukemia According to the studies made by various researchers, mtDNA has likely a role in the beginning and promotion steps of carcinogenesis. In addition to mtDNA dimers and catenates, deletions, point mutations and insertions are the findings that can be diagnostic in solid and hematologic cancers. The change in the activity and structure of OXPHOS enzyme complexes and insufficient ATP production are some other findings in cancer cells. mtDNA mutation, is the main reason for many diseases including neuromuscular and cardiovascular pathology and cancer was amplified by PCR. The D-loop region of mitochondrial DNA of AML patients and control group. The expected 109 bp amplification is present in two control cases and in one patient and also in another patient the band is very faint. In all of the other patients, some changes were found in this region. In three patients, major band shows a deletion with about 20 base pairs and this is common in three patients. In one of these patients, although it is also faint there is an expected 109 bp band. In another patient, there are two bands; which are indistinct one is normal other is bigger. The band that has bigger size than expected has an insersion of almost 20 base pairs. In patient 54, there is a smaller band showing a deletion with 30 base series added to the band in expected size. As a result, in three patients heteroplasmi is present. There is no amplification in two patients.This situation signs a change in primer binding regions. Because, existence of mitochondrial DNA was proved by another primer set in these patients. ROS, produced in mitochondria, plays a role in the formation of carcinogenesis because of the mutagenesis occuring in nuclear DNA and partially in mitochondria by ROS. 39Also, decreasing production of ATP that cause activation of kinases having roles in cell cycle, causes disruption of cell cycle. Problems in ATP synthesis, assist in the disruption of the mechanism that provides repair of the DNA lesions. Some other important topics for the future research are, the role of intergenomic signal transmission, carcinogenesis, mtDNA mutations in carcinogenesis and their role in the immunological control of tumour cells. VII. KISALTMALAR mtDNA: Mitokondriyal DNA ATP: Adenin trifosfat nDNA: Nükleer DNA ADP: Adenin difosfat Pi: İnorganik fosfat FMN: Flavin mononükleotid FAD: Flavin adenin diniikleotid OXPHOS: Oksidatif fosforilasyon tRNA: Transfer RNA rRNA: Ribozomal RNA ND1-ND6: NADH (Ubikinon oksido redüktaz) subünitler MDS: Myelodisplastik Sendrom AML: Akut miyelojenik lösemi APL: akut promiyelositik lösemi FAB: French- American-British working group MPO: Miyeloperoksidaz TDT: Terminal deoksinükleotidil transferaz NSE: Nonspesifik esteraz SBB: Sudan black B M1-M7: FAB klasifıkasyonuna göre AML altbirimleri SDS: Sodyum dodesil sülfat 40