Hematolojik maligniteli yetişkin hastalarda serum vascular endothelial growth factor (VEGF) ve basic fibroblast growth factor (bFGF) düzeyleri
Serum VEGF and bFGF levels in patients with hematologic malignancy
- Tez No: 163900
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Hematolojik Maligniteli Yetişkin Hastalarda Serum VEGF ve bFGF düzeyleri Bu çalışmada hematoloji servisinde hematolojik malignite tanısı alan hastalarda serum Vascular endothelial growth factor (VEGF) ve basic fibroblast growth factor (bFGF) düzeylerini tespit etmeyi amaçladık. Çalışmaya toplam 45 hematolojik maligniteli hasta alındı. Bu hastaların 15'i akut myeloblastik lösemi (AML), 10'u akut lenfoblastik lösemi (ALL), 10'u Kronik Myelositik Lösemi (KML), 10'u Multiple Myeloma (MM) idi. Kontrol grubu olarak sağlıklı 20 kişi de çalışmaya dahil edildi. Serum VEGF ve bFGF düzeyleri ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Hematolojik hastaların tamamı ile kontrol grubunun serum VEGF ve bFGF düzeyleri karşılaştırıldığında, hematolojik maligniteli hasta grubunun serum VEGF (338.4 ± 587.6 pg/mL) düzeyleri kontrol (69.9 ± 24.4 pg/mL) grubundan daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum VEGF and bFGF levels in patients with hematologic malignancy This study is intended to determine the serum VEGF and bFGF levels of the patients diagnosed with hematological malignity at the hematology clinic. Forty five patients with hematological malignity were included in the study. Fifteen of them had acute myeloid leukemia, 10 had acute lymphoblastic leukemia, 10 had chronic myeloid leukemia, 10 had multiple myeloma. 20 healthy people were included in the study as the control group. Serum VEGF and bFGF levels were determined with the ELISA method. The comparison between the serum VEGF and bFGF levels of all hematologic patients and those of the control group yielded to the following results: serum VEGF level of the patients' group with hematological malignity (338.4 ± 587.6 pg/mL) were higher than those of the control group (69.9 ± 24.4 pg/mL) (p0.05).