Etidyum bromid uygulanarak mitokondrial DNA'sı yok edilmiş insan göbek kordonu toplar damar endoteli hücre kültüründe mitokondri oksidatif fosforilasyon komplekslerinin yapısal özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 137973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yaşlanma, fizyolojik fonksiyonlarda zamana bağlı azalmayla karakterize çok faktörlü bir fenomendir. Ateroskleroz ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan mortalite ve morbidite artışındaki asıl faktörlerden birisidir. Yaşla birlikte vasküler duvar ve endotel hücre fonksiyonlarının azalması ateroskleroz gelişmesinde katkısı olan faktörlerdendir. Bu çalışmada, mitokondri DNA'sı değişimlerinin sebep olduğu fenotipi analiz etmek amacıyla mitokondri DNA'sı yok edilmiş endotel hücre kültürü modeli geliştirildi. Hücrelerin seri pasajları sırasında Bir DNA interşelasyon yapıcı ajan olan Etidyum bromür (EB) 50 ng/ml dozunda kültüre uygulandı. Her pasajın sonunda harvest edilen hücreler tripan mavisi boyaması yapılarak viabilite için değerlendirildi. 17 pasaj sonunda DNA izole edildi ve PCR uygulandı. Daha sonra mitokondrial protein ekstraktları oksidatif fosforilasyon enzim komplekslerinin değerlendirilmesi için BN-PAGE ile analiz edildi ve kompleksler l-IV'ün enzimatik aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. EB grubunun, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hücre sayılarının, elektroforetik çalışmalardan sonra mitokondri DNA'sı seviyesinin, kompleksler III ve V'in seviyesinin, enzimatik aktivite ölçümünde özellikle kompleks lll'ün aktivitesinin önemli derecede düştüğü bulundu. Sonuç olarak endotel hücrelerinde oksidatif fosforilasyon enzim komplekslerinin bazı kritik altünitelerini kodlayan mitokondri DNA'smın eksikliği komplekslerin oluşumunu ve komplekslerin fonksiyonunu önemli derecede bozdu. Bu model mitokondrial DNA değişimleri ile birlite ortaya çıkan fenotipin çalışılması için etkin şekilde kullanılabilir. 81
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) Aging is a multifactorial phenomenon characterized with the time dependent deterioration of physiological functions. Atherosclerosis is one of the main factors in the mortality and morbidity of the diseases emerging with advancing age. The decrease of vascular wall and endothelial cell functions with age contributes to the deveopment of atherosclerosis. In this study a mitochondrial DNA deficient endothelial cell culture model was developed in order to analyze the phenotype caused by mitochondrial DNA alterations. Ethidium bromide (EB), a DNA interchalating agent, was applied to cells in culture at a dose of 50 ng/ml during serial passage of cells. The cells harvested at the end of each passage were checked for viability with trypan blue staining. At the end of 18 passages DNA was isolated and PCR amplified. Then mitochondrial protein extracts were analysed with BN-PAGE for the evaluation of oxidative phosphorylation enzyme complexes and enzymatic activities of complexes l-IV were determined spectrophotometrically. In the EB treated group cell numbers, mitochondrial DNA level, levels of complexes III and V after electrophoretic studies, enzymatic activities of the complexes especially of complex III were found significantly lower compared with the control group. As a conclusion, in endothelial cells deficient of mitochondrial DNA which encodes some critical subunits of oxidative phosphorylation enzyme complexes, complex formation and the function of the complexes is significantly impaired. This model can be effectively used for the study of the phenotype associated with mitochondrial DNA alterations. 82