Melatonin ve metabolitlerinin DNA'ya etki mekanizmasının, enzim inhibitör etkisinin ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Investigation of the DNA interaction mechanism, enzyme inhibitory effects, and antioxidant properties of melatonin and its metabolites
  1. Tez No: 955989
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, melatonin (ML) ile başlıca metabolitleri olan 5-metoksitriptamin (5-MT) ve N-asetilserotonin (NAS)'in çift sarmallı balık sperm DNA'sı (dsDNA) ile etkileşimleri çeşitli analitik teknikler kullanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, UV-görünür bölge (UV-Vis) spektrofotometrisi, spektroflorimetri ve viskozite ölçümleri uygulanarak moleküllerin DNA ile etkileşim biçimleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, çalışılan tüm bileşiklerin dsDNA ile anlamlı düzeyde bağlandığını ve bu etkileşimin büyük ölçüde interkalatif karakter taşıdığını ortaya koymuştur. İnterkalasyon mekanizması, etidyum bromür ve rodamin B ile gerçekleştirilen rekabetçi bağlanma deneyleri ve viskozite analizleri ile desteklenmiştir. Çalışmada ayrıca, melatonin ve ilgili metabolitlerin asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BuChE) enzimleri üzerindeki in vitro inhibitör etkileri belirlenmiştir. Yapılan enzimatik analizlerde, bileşiklerin her iki enzim için de anlamlı düzeyde inhibitör etki gösterdiği, özellikle NAS molekülünün AChE ve BuChE enzimleri üzerinde sırasıyla 2.87 ± 0.0958 µM ve 3.12 ± 1.74 µM IC50 değerleriyle çift yönlü ve güçlü bir inhibisyon profili sergilediği saptanmıştır. Buna ek olarak, bileşiklerin antioksidan kapasiteleri de DPPH ve ABTS radikal süpürme testleri ile metal şelatlama analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, ilgili moleküllerin serbest radikal giderme ve metal iyonlarını bağlama yetenekleri açısından belirgin düzeyde antioksidan ve şelatlayıcı etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, elde edilen bulgular melatonin ve metabolitlerinin DNA ile etkileşim potansiyeli, kolinesteraz enzimleri üzerindeki inhibitör etkileri ve antioksidan özellikleri bakımından önemli farmakolojik aktiviteye sahip olduklarını göstermekte olup, bu moleküllerin gelecekte terapötik amaçlı biyolojik ajanlar olarak değerlendirilmesi açısından umut vadettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the interactions of melatonin (ML) and its major metabolites, 5-methoxytryptamine (5-MT) and N-acetylserotonin (NAS), with double-stranded fish sperm DNA (dsDNA) were comprehensively investigated using various analytical techniques. In this context, UV-visible (UV-Vis) spectrophotometry, spectrofluorimetry, and viscosity measurements were employed to thoroughly assess the binding modes of these molecules with DNA. The obtained data revealed that all studied compounds interact significantly with dsDNA, predominantly through an intercalative binding mechanism. This intercalative interaction was further supported by competitive binding experiments conducted with ethidium bromide and rhodamine B, along with viscosity analyses. Additionally, the in vitro inhibitory effects of melatonin and its related metabolites on acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BuChE) enzymes were evaluated. Enzymatic assays demonstrated that the compounds exhibited notable inhibition against both enzymes. Particularly, NAS displayed a strong dual inhibitory effect, with IC50 values of 2.87 ± 0.0958 µM for AChE and 3.12 ± 1.7400 µM for BuChE. Furthermore, the antioxidant capacities of the compounds were assessed using DPPH and ABTS radical scavenging assays, as well as metal chelation analysis. The results indicated that the studied molecules possess significant free radical scavenging activity and metal ion binding capacity, reflecting both antioxidant and chelating potential. In conclusion, the findings suggest that melatonin and its metabolites exhibit noteworthy pharmacological properties, including DNA binding potential, cholinesterase enzyme inhibition, and antioxidant activity. These characteristics indicate that the compounds hold promise as potential therapeutic agents for future drug development efforts.