Biyolojik materyallerde porfirinlerin yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile ayrımı ve klinik uygulaması
  1. Tez No: 137974
  2. Yazar: ATAKAN YUMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI- ÖZET Bu çalışmada, biyolojik materyallerde (idrar, gaita) yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile porfirinlerin fraksiyonasyonu metodu kurularak irdelendi ve testin porfiriyaların tanı ve ayırıcı tanısındaki değeri 12 porfiriya vakasında incelendi. Porfirin HPLC metodu aynı kolonla, hem idrar hem de gaitadaki bireysel porfirinlerin (Üro-, hepta-, heksa-, penta-, kopro- ve protoporfirin) ve izomerlerinin ( Tip-I ve Tip-Ill) ayrımına olanak sağladı. Metodun tüm bireysel porfirinler için 0-2000 nmol/L arasında doğrusal olduğu, iki ayrı konsantrasyonda hazırlanmış miks porfirin standardı kullanılarak yapılan gün içi (intra-assay precision) ve günler arası (inter-assay precision) çalışmada değişim katsayı değerleri tüm bireysel porfirinler için kabul edilebilir sınırlarda (
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY In this study, we aimed to assess and develop method for the fractionation of porphyrins by HPLC in biological materials (urine, feces), and 12 cases with porphyria were investigated with respect to diagnosis and differential diagnosis by using this test. Porphyrin HPLC method let us the seperation individual porphyrins (uro,-, hepta-, hexa-, penta-, copra- and protoporphyrin) and their isomers (type-l and type- Ill) in both urine and fecal samples on the same column. It was found that the method was linear up to 2000 nmol/L for individual porphyrins, and intra-assay and inter-assay precisions were within reasonable limits (