Plazma homosistein düzeyleri ile tip 2 diyabet, komplikasyonları, kontrolü ve süresi arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 137980
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kardiyovasküler bir risk faktörü olan Diyabetes Mellitus (DM) insülinin fonksiyonel veya mutlak eksikliği sonucu oluşan hiperglisemi ile karakterize ve pek çok metabolik bozukluklardan oluşan bir sendromdur. Bu sendromda hiperglisemiye ek olarak karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasındaki anormallikler de vardır. Homosistein (Hcy)'in yükselmiş düzeyleri de vasküler hastalıkla ilişkilidir. Hiperhomosisteinemi (HH) diğer klasik risk faktörlerinden bağımsız kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu çalışmada Tip 2 diyabetlilerin plazma Hey düzeyleri ve bazı biyokimyasal parametreleri ve onların Tip 2 diyabet, diyabet süresi ve kontrolü (HbA1c) ile ilişkileri araştırıldı. Bu çalışmada 61 Tip 2 DM'lü (30'u komplikasyonlu) ve 30 klinik olarak sağlıklı birey değerlendirildi. Komplikasyonlu grupta 9 nefropatili, 7 retinopatili, 7 nöropatili ve 7'de makrovasküler komplikasyonlu hasta vardı. Komplikasyonsuz diyabetli grubun plazma Hey düzeyleri kontrol grubundan yüksekti, fakat istatistiki olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM), a cardiovascular risk factor, is a syndrome of metabolic disorders characterized by hyperglycemia that results from an absolute or a functional deficiency of insulin. In addition to hyperglycemia, this syndrome includes abnormalities of carbohydrate, lipid, and protein metabolisms. Also, elevated levels of homocysteine (Hey) are associated with vascular disease, and hyperhomocysteinemia (HH) is thus considered to be a risk factor for cardiovascular disease, independent of other classic risk factors. In this study, plasma Hey levels and some biochemical parameters of patients with Type 2 DM and their relations with Type 2 DM and its duration and control (HbA1c) were investigated. In this study, 61 patients with Type 2 DM (30 with complications) and 30 clinically healthy subjects were evaluated. In complication group, 9 patients were with nephropathy, 7 with neuropathy, 7 with retinopathy, and 7 with macrovascular complications. Plasma Hey levels of no-complication diabetic group were higher than those of control group, which was not of statistically significance.