Tip 2 Diyabetes Mellitus'lularda Trombinle Aktive Olabilen Fibrinoliz İnhibitörü (TAFİ) ve Asimetrik Dimetilarjinin (ADMA) düzeyleri
Thrombin Activatable Fibrinolysis Inhibitor (TAFI) and Asymmetric Dimethylarginin (ADMA) levels in Type 2 Diabetes Mellitus
- Tez No: 282004
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Diyabetes mellitus (DM), insülin salınmının mutlak ve göreceli olarak eksikliği yada insülin direnci ile ortaya çıkan, hiperglisemi ile seyreden karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır. Dünyada % 5-8 sıklığında görülen Tip 2 diyabet (T2DM), 2010 yılında tamamlanan TURDEP çalışmasına göre Türkiye'de % 13,7 sıklığında görülmektedir.Diyabetin başlıca kronik komplikasyonlarından biri olan kardiyovasküler komplikasyonlar, mortalitenin ? % 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların gelişimi ile trombotik olayların başlangıcı arasındaki açık bağlantı, dikkatleri diyabetik olgulardaki hemostaz ve koagülasyon sistemi üzerine çekmiştir. Koagülasyon homeostazisini kontrol eden protrombotik ve antitrombotik faktörler arasındaki dengenin bozulması trombüs oluşumu ile sonuçlanmaktadır. Diyabetik hastalarda ortaya çıkan kan koagülasyon sisteminin aktivasyonundaki artışın yanı sıra, diyabette sık görülen hipofibrinolizin de vasküler tromboz oluşumuna katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Yeni tanımlanan, hipofibrinoliz ile ilişkili güçlü bir fibrinoliz inhibitörü olan Trombinle Aktive Olabilen Fibrinoliz İnhibitörü'nün (TAFİ), diyabette görülen hipofibrinolizde önemli bir rolünün olabileceği öne sürülmektedir. Ancak diyabetik olgularda TAFİ düzeyleri ve etkinliğini araştıran fazla çalışma bulunmamaktadır.Çalışmaya 51 T2DM'li, 26 sağlıklı birey dahil edilmiştir. T2DM'li olgular; metabolik sendromlu (MS) olup olmamalarına, vücut kütle indeksi (BMI) ve hemoglobin A1c (HbA1c) değerlerine göre 3 alt gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a group of diseases characterized by carbohydrate, fat and protein metabolism disorder due to insulin release or insulin resistance which is associated with hyperglycemia. The incidence of Type 2 DM (T2DM) is 5-8 % in the world and is 13.7 % in Turkey according to the TURDEP work which was completed in 2010.Cardiovascular complications which is one of the major chronic complications of diabetes is responsible for almost 80 % of mortality. Clear link between thrombotic events and development of cardiovascular disease have attracted attention on hemostasis and coagulation systems in diabetic subjects. The imbalance between prothrombotic and antithrombotic factors that control coagulation homeostasis, results in the formation of thrombus. Besides the increase in the activation of blood coagulation system in diabetic patients, hypofibrinolysis commonly seen in diabetes may contribute to the formation of vascular thrombosis in.Newly defined,fibrinolysis inhibitor factor, Thrombin Activatable Fibrinolysis Inhibitor (TAFI), has been suggested to may play a significant role in the hypofibrinolysis observed in diabetes. Nevertheless , there aren?t enough studies about TAFI levels and effectiveness in diabetic patients.51 T2DM patients and 26 healthy controls were enrolled in the study. Patients with T2DM were divided into 3 subgroups according to the presence of metabolic syndrome (MS), body mass index (BMI) and hemoglobin A1c (HbA1c) values. In serum Asymmetric Dimethylarginin (ADMA), Homocysteine (Hcy), Nitric Oxide (NO), Total Cholesterol, LDL- Cholesterol, HDL- Cholesterol, Triglyceride (TG), Fasting Blood Glucose (FBG), Serum Creatinin (SCr), High Sensitif C-Reactive Protein (hCRP), vitamin B12, folic acid levels; in plasma TAFI and Hemoglobin A1c (HbA1c) levels and in spot urine microalbumin (MA) levels were measured.