Deneysel pasteurella haemolytica infeksiyonlu koyunlarda kolostrum ve ana sütü ile beslenmenin kan akut faz proteinleri ve bazı mineral düzeylerine etkisi
Effect of feeding with colostrum and breast milk on blood acute phase proteins and some mineral levels in sheep with experimental pasteurella haemolytica infection
- Tez No: 137983
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6. ÖZET Çalışmada doğumdan sonra kolostrum-anne sütü alan ve almayan koyunlarda bağışıklık sisteminin göstergesi olarak kullanılan akut faz proteinleri düzeyleri ve bağışıklık sistemi ile ilişkili mineral düzeyleri araştırılarak erişkin dönemde ortaya çıkan infeksiyonlarda kolostrum-anne sütü almamanın etkisini araştırmak ve Veteriner Klinik Biyokimya'da sık kullanılmayan bu testlerin infeksiyonun oluşumu, prognozun belirlenmesi ve tedaviye verilen yanıtın izlenmesindeki önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada, doğumdan sonra kolostrum-anne sütü alan (Kontrol n=15) ve doğumdan sonra hemen anneden ayrılarak kolostrum-anne sütü almasına izin verilmeyen (Deneme n=11) 1 yaşında Sakız ırkı koyun kullanılmıştır. Koyunlara P. haemolytica serotip A1 susu intratracheal olarak verilmiş ve 0, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22. günler kan örnekleri vakumlu serum ve plazma tüplerine alınmıştır. Yirmiikinci gün kan alımını takiben antibiyotik tedavisine başlanmış ve tedavinin 1, 4 ve 7. günlerinde kan örnekleri benzer şekilde alınmıştır. Ayrılan serum ve plazma örnekleri analize kadar -20°C'de saklanmıştır. Elde edilen serum ve plazma örneklerinden, bağışıklık sisteminin ve infeksiyonun göstergesi olarak kullanılan CRP, haptoglobin, seruloplazmin, fibrinojen, albümin, kalsiyum, demir, DDBK, çinko, TDBK ve TD düzeyleri belirlenmiştir. incelenen parametreler açısından kontrol ve deneme grubu arasında infeksiyon öncesi, infeksiyon sonrası ve tedavi sonrası önemli bir fark belirlenememiştir. Ancak her iki grupta infeksiyon sonrası serum CRP, haptoglobin, seruloplazmin ve fibrinojen düzeylerinde infeksiyon oluşumu ile beraber istatistiki olarak önemli düzeyde artış saptanırken, albümin, TDBK, demir, çinko ve kalsiyum düzeylerinde azalma belirlenmiştir. Bu düzeyler tedavi sonrası normal düzeylere yaklaşmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada doğumdan sonra farklı beslenme programı uygulanan koyunların erişkin dönemde oluşturulan P. haemolytica ihfeksiyonlarında ortaya çıkan yanıtın farksız olduğu; bunun doğumdan sonra geçen 1 yıllık sürede hayvanların yeterli bağışıklığı geliştirebildikleri ve infeksiyonun şiddeti ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Ayrıca koyunlarda 67infeksiyonun belirlenmesi, izlenmesi ve tedaviye verilen yanıtın takip edilmesinde akut faz proteinlerinin kullanılabileceği kanısına varılmıştır. 68
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Comparison of Acute Phase Proteins, Iron, Zinc and Calcium Levels in Sheep fed Colostrum-Breast Milk and Colostrum Deprived After Birth During Pasteurella haemolytica infection The aim of this study was to investigate the levels of Acute Phase Proteins used as an indicator of immunity and mineral levels related with immune system in colostrum-breast milk fed and colostrum deprived sheep after birth and to determine the importance of these tests in monitoring the pathogenesis, prognosis and the course of the treatment in infectious diseases encontered in adulthood. One year old 26 Sakız breed sheep either colostrum-breast milk fed(control n=15) or colostrum-breast milk deprived that were separated from their mother immediately after birth(experiment n=1 1 ) were used in this study. Pasteurella haemolytica serotype A1 were inoculated intratracheally and blood samples were taken in vacumed sera and plasma tubes on days 0, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 and 22. On day 22 following blood sampling antibiotic treatment were initiated and on days 1, 4 and 7 of treatment blood samples were taken similarly. Sera and plasma samples were stored in -20°C until the day of analysis. The levels of CRP, haptoglobin, seruloplasmin, fibrinogen, albumin, calcium, iron, IUBC, zinc TDBC and TS which are the indicators of immune system and infectious diseases were analysed in the sera and plasma samples. No significant differece between the control and trial groups before and after the infection were seen. However, serum CRP, haptoglobin, seruloplasmin and fibrinogen levels were increased due to the course of the infection while albumin, TDBK, iron, zinc and calcium levels were decreased. These levels were restored to normal levels following the treatment. As a result, in this study sheep with different nutritional programs after birth, did not show significantly different responses to induced Pasteurella haemolytica infections and the response were tought to be related with the severity of the infection and adequate immune system. Additionally, it was 69concluded that acute phase proteins can be used in the diagnosis and determination of the infection and monitorisation of the therapy response. 70