Endotoksemili tavşanlarda tulatromisinin farmakokinetiğinin belirlenmesi
Determination of pharmacokinetics of tulathromycin in endotoxemic rabbit
  1. Tez No: 909981
  2. Yazar: NAZMİYE AYKUT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LEVENT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı deneysel endotoksemi oluşturulan Yeni Zelenda ırkı tavşanlarda tulatromisin (TUL)'in farmakokinetiği üzerine deksametazon (DEX)'un etkisini belirlemek ve kombine kullanımları sonucu farmakokinetik parametrelerde oluşabilecek değişkenliğin ne yönde olduğunu tespit etmektir. Ayrıca endotokseminin etiyolojisinde yer alan Escherichia coli, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Klebsiella pneumoniae, Salmonella spp ve Staphylococcus aureus'a karşı TUL'in minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK)'ı tespit etmek ve bu çalışmadan elde edilen verileri kullanarak endotoksemi tedavisinde TUL'in farmakokinetik/farmakodinamik (FK/FD) ilişkisi hakkında bilgi edinmektir. Çalışma in vitro ve in vivo olmak üzere iki aşamada yapıldı. İn vivo çalışma Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Deney Hayvanları biriminde 24 adet sağlıklı erkek Yeni Zellanda ırkı beyaz tavşan (3000-4000 kg, 10-12 aylık) üzerinde gerçekleştirildi. Hayvanlar her bir grupta sekiz hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. 1.Grup: TUL (2.5 mg/kg, SC), 2.Grup TUL (2.5 mg/kg, SC) + DEX (0.5 mg/kg, SC) ve 3. Grup: E. coli O55:B5 LPS (0.01 mg/kg, İV, 30 dk) + TUL (2.5 mg/kg, SC) + DEX (0.5 mg/kg, SC) uygulamalarından öncesi (0. saat, kontrol) ve sonrası 15., 30. dakika ile 1., 2., 4., 6., 8., 12., 16., 24., 32., 48., 72., 96., 120., 168., 192., 240., 288. ve 336. saatlerde farmakokinetik analizler için V. auricularis'e yerleştirilen intraket yardımıyla kan örnekleri (1-2 mL) lityum heparinli tüplere belirli aralıklarla toplanarak, plazma örneklerinin ilaç konsantrasyonları likit kromotografi sıralı kütle spektrometresi (LC-MS/MS) cihazı ile belirlendi. Ayrıca vücut ısıları ölçüldü. TUL ve TUL+DEX gruplarında vücut ısısında herhangi bir değişim gözlenmezken (p>0.05), LPS+TUL+DEX grubunda 0.5, 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of dexamethasone (DEX) on the pharmacokinetics of tulathromycin (TUL) in New Zealand rabbits with experimentally induced endotoxemia and to determine the direction of the variability that may occur in the pharmacokinetic parameters as a result of combined use. Also, determining the minimum inhibitory concentrations of TUL against Escherichia coli, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Klebsiella pneumoniae, Salmonella spp and Staphylococcus aureus, which are a part of the aetiology of endotoxemia, and obtaining information on the pharmacokinetic/pharmacodynamic (PK/PD) relationship of TUL in its treatment are among the goals of this study. The study was carried out in in-vitro and in-vivo stages. The in-vivo study was carried out on 24 healthy male New Zealand white rabbits (3000-4000 kg, 10-12 months old) at the Bornova Veterinary Control Institute's Laboratory Animals Unit. The animals were divided into 3 groups consisting of 8 animals. Blood samples (1-2 mL) were collected in lithium heparin tubes at regular intervals with the help of a branule placed on V. auricularis for pharmacokinetic analysis before administrations (0th hour, control) and after the 15th, 30th minutes and 1st, 2nd, 4th, 6th, 8th, 12th, 16th, 24th, 32nd, 48th, 72nd, 96th, 120th, 168th, 192nd, 240th, 288th and 336th hours in the groups which had the following administration schemes: 1st Group: TUL (2.5 mg/kg, SC), 2nd Group TUL (2.5 mg/kg, SC) + dexamethasone (0.5 mg/kg, SC) and 3rd Group: E. coli O55:B5 LPS (0.01 mg/kg, IV, 30 min) + tulathromycin (2.5 mg/kg, SC) + DEX (0.5 mg/kg, SC). Drug concentrations of plasma samples were determined by liquid chromatography sequential mass spectrometry (LC-MS/MS) and body temperatures were also recorded.