Düşük maliyetli bir fruktozamin testinin otomasyonu; laboratuvar performansı ve klinikyararlılığının değerlendirilmesi
Automation of low cost fructosamine assay; evaluation of the laboratory performance and clinical usefullness
- Tez No: 137989
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖNVURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET DÜŞÜK MALİYETLİ BİR FRUKTOZAMİN TESTİNİN OTOMASYONU; LABORATUVAR PERFORMANSI VE KLİNİK YARARLILIĞININ DEĞERLENDİRİLMESİ Diabetes Mellitus (DM), uzun dönemde vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde hasarlar, fonksiyon kusurları ve yetersizliklerle seyreder. DM'nin erken teşhisi ve sıkı hiperglisemi tedavisi, DM'li hastaların morbidite ve mortalitesini düşürür. DM tam ve tedavi izlemi açısından klinik kimya testleri önemli bir role sahiptir. Fruktozarnin testi, serum proteMerinin nonenzimatik glikasyon derecesini yansıtan, dolayısıyla HbAıc gibi ama daha kısa aralıklarla glisemik kontrolün değerlendirilmesinde yararlanılabilen bir klinik kimya testidir. Bu çalışmada düşük maliyetli bir fruktozarnin testinin optimizayon ve otomasyonunu gerçekleştirdikten sonra, DM'nin uzun dönemli komplikasyonlarıyla ilişkisi araştırıldı. Bu sebeple ortalama yaşı 60±20 olan kontrol (n=146) ve ortalama yaşı 61±11 olan T2DM'li olgularda (n=353) serum fruktozarnin ve ilgili bazı parametreler analiz edildi.“Nitrobluetetrozolium Yöntemi”kullanılarak otomatize edilen fruktozarnin testinin gün içi tekrarlanabilirliği %0,7 (n=10), günler arası tekrarlanabilirliği %2,5 (n=10) olarak, saptandı. Ortalama fruktozarnin konsantrasyonu kontrol grubunda 270±47umol/L ve hasta grubunda 342±74umol/L olup, anlamlı olarak farklıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY AUTOMATION OF A LOW COST FRUCTOSAMİNE ASSAY; EVALUATION THE LABORATORY PERFORMANCE AND CLİNİCAL USEFULLNESS. Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disorder which causes destruction and failure of organs and systems in long term. Early diagnosis and strict hyperglicemia therapy of DM decreases mortality and morbidity of diabetic patients. Clinical chemistry tests are important for diagnosing and monitoring therapy in DM. Fructosamine which reflects nonenzymatic glycation of serum proteins is a usefull test to evaluate short-term glisemic control. The aim of this study was to optimise and automate a low cost fructosamine assay and then to investigate the relationship between long-term complications. Serum fructosamine was measured by nitrobluetetrazohum method in non-diabetic controls (n=146) with a mean age of 60±20 and diabetic subjects (n=353) with a mean age of 61±ll.The within-day imprecision and between day imprecision of the automated method were %0,7 (n=10) and %2,5 (n=10), respectively. Mean fructosamine concentration were significantly increased in DM (342± 74 umol/L) compared with control group (270±47 umol/L) (p0,05).