İlaç ve kimyasalların spermatotoksik etkilerinin saptanmasında apoptotik modelin geliştirilmesi
Devalopment of apoptotic model for determination of spermatotoxic effects of drugs and chemicals
  1. Tez No: 137993
  2. Yazar: NEZİH HEKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAY YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bizim hipotezimiz, kimyasalların genotoksisiteyi ve spermatotoksisiteyi başlattıkları eşik seviyelerinin saptanmasında programlı hücre ölümünün (apoptosis) kullanılmasının doğru bir kriter olduğuydu. Bu amaçla bir model geliştirmeye çalıştık. Düşündüğümüz model önce kimyasalların farelerin spermatogenezinden sorumlu jerminal hücrelerinde apoptoza sebep oldukları konsentrasyonları saptamaktı. Bu modelin pratik zorluklan ile karşılaştık ve de insanın kimyasal maddelere duyarlılıklarının farelerle aynı olamayacağı nedeni ile vazgeçtik. İnsan fare değildi. Bizde donörlerden alınan insan kan hücrelerinde (lökositlerde) söz konusu kimyasalların apoptozu başlattıkları konsentrasyonları tesbit etmeyi ve de spermatotoksisitede kriter olarak kullanmayı düşündük. Apoptotik ölümü kriter olarak seçişimizin nedeni de DNA hasarını gideremeyen hücrelerin kimyasalları artık tolere edemedikleri ve ölüme gittikleri sınırları bize gösterebildikleri içindi. Yöntem olarak da apoptotik ölüm ve nekrotik ölümü aynı anda görebileceğimiz Annexin-V & Propidyum-iyodür yöntemini seçtik. Yaptığımız çalışmada DES 'in (sentetik-östrojen) insan hücreleri için nekrotik olduğu sınırları ve Ftalosiyahinler adlı kimyasalların da sadece apoptosisi uyardığı dozları saptadık. Modelimiz tekrarlanabilir sonuçlar veriyordu. Toksisitesi çok düşük ve de repro-toksisitesi nin olmadığı bilinen bir tarım ilacı olan 2,4,5-T ile apoptoz veya nekrozu ihmal edilebilir düzeylerde düşük bulurken, reprotoksisitesi bilinen ve genel olarak toksik olan bir tarım- ilacının (2,4 DB) da apoptoz ve nekroza sebep olduğunu gördük.Elde ettiğimiz orjinal bulgular şunlardı. 1. İnsan hücreleri ile kimyasalların toksisite eşiklerini saptamada basit, ucuz, hızlı ve objektif bir imkanın olduğu gösterilmiştir. 2. Hücre kültürü insan hücreleri ile de olsa laboratuar hücreleridir ve artık metabolizmaları çok değişmiştir. Bu çalışmada doğrudan donör kanlarından alınacak 0.2 mi kanla bu çalışmanın yapılabileceği gösterilmiştir. 3. Aynı çalışmada aynı maddenin hangi eşik değerlerde apoptoza hangi eşik değerlerde nekroza sebep olabileceğini bulmak mümkündür. 4. Bu çalışma biyokimyasal toksikoloji alanında yeni bir vizyonu getirmektedir. 5. Aynı testle anti-karsinojenik maddelerin sitotoksisitesi de gösterilebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We assume that «n the toxicologic classification of chemicals, the genotoxicity and reprotoxicity thresholds must be indicated on the basis of values determined in human cells. In the model developed by us we first aimed to determine the concentrations of chemicals causing apoptosis in the germinal cells responsible for spermatogenesis of rats. The determination of sensitivity of human cells against chemicals by experiments conducted on rats would recuire additional extrapolation since the respose of a human being would be different than that of a rat. As a model, we directed our studies to determine the concentrations of chemicals concerned in the leucocytes of donor bloods which would start the apoptosois in human cells. We have chosen the apoptotic death as a criteria in this study because we would be able to see the limits of concentration at which the cells failing to repair the DNA damage would no longer tolerate the chemicals and would die. We have chosen the Annexin-V & Propidium Iodide Method which would enable us to observe both the apoptosis and necrotic death. We have determined the limits of concentration of DES (synthetic oestrogen) chosen as a sample in this study which would be necrotic for human cells and also the doses of chemicals named Phthalocyanines which would induce only apoptosis. 2,4,5-T (herbicide) known to have a very low toxicity and exhibiting no reprotoxicity, was at negligibly low levels of apoptosis inducing. But another herbicide, 2,4 DB known to be toxic and have reprotoxicity started apoptosis and necrosis in the system we employed.The original findings we obtained are as follows: 1. Model is a simple, inexpensive, rapid and objective method in determining the toxicity thresholds of chemicals for human cells. 2.. Such studies could be carried out using a 0.2 ml donor blood. 3. It will be responsible to determine the threshold values of a chemical causing apoptosis and necrosis, in the same study. 4. This study has brought a new vision to the field of biochemical toxicology. 5. With the same model, it will be possible to show the cytotoxicities of anti-carcinogenic substances.