Babesiosisli ve tedavi edilmiş sığırlarda adenozin deaminaz (ADA) tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa) ve nitrik oksit (No) düzeylerinin incelenmesi
Adenosine deaminase (ADA), tumor necrosis factor-alpha (TNF-alfa), nitric oxide (No) levels in cattle babesiosis before and after treatment
  1. Tez No: 138008
  2. Yazar: TÜNAY KONTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERRİN SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
71 ÖZET Babesiosis'li Sığırlarda ve Tedavi Sonrası Tümör Nekroz Faktör-Alfa (TNF-a), Adenozin Deaminaz (ADA), Nitrik Oksit (NO) Düzeylerinin incelenmesi. Bu çalışmada, Babesiosis'li sığırlarda ve Diminazen aseturat ile tedavi sonrası Tümör Nekroz Faktör-Alfa (TNF-a), Nitrik Oksit (NO) ve Adenozin Deaminaz (ADA) düzeylerinin ne yönde değiştiği araştırılmıştır. Çalışmada bir yaşm üstündeki Jersey ırkı 40 sığır kullamlmıştır. İFAT testi sonucu temel titre B.bigemina için 1:80, B.bovis için 1:40, B.divergens için 1:20 olarak kabul edilmiş ve temel titrenin altındaki değerler kontrol, temel titre ve üstü değerler ise hasta olarak kabul edilmiştir. ' Babesiosis'li" sığırlarda serum TNF-a düzeyi 71.93 pg/ml, tedaviden sonra 7. gün, 15. gün ve 30. gün değerleri sırasıyla 55.82 pg/ml, 35.35 pg/ml, 27.90 pg/ml olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ile Babesiosis'li sığırlarda TNF-a düzeyleri arasında p^).001 düzeyinde fark bulunmuştur. Babesiosis'li sığırlarda tespit edilen yüksek değerler, tedaviden sonra ise düşmüştür (p ^).001). Babesiosisli sığırlarda serum NO düzeyi ise 50.03 umol/L'dir. Tedaviden sonra NO düzeyleri 7. gün, 15. gün ve 30. günde sırasıyla 28.89 umol/L, 18.73 umol/L ve 15.44 umol/L'dir.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT Adenosine Deaminase (ADA), Tumour Necrosis Factor-Alpha (TNF-a), Nitric Oxide (NO) Levels in Cattle Babesiosis Before and After Treatment. Changes in Tumour Necrosis Factor-Alpha (TNF-a), Nitric Oxide (NO) and Adenosine Deaminase (ADA) levels in babesiosis before and after treatment with Dirninazene aceturate. Totally 40 catti.es above one year-old were used. As a result of IF AT, basic titers for B.bigemina, B.bovis and B.divergens were found to be the values of 1:80, 1:40 and 1:20 respectively. The values under the basic titer were accepted as control groupe and the values above the basic titer were accepted as Babesiosis. Serum TNF-a levels in Babesiosis were found 71.93 pg/ml. TNF-a levels at the first week, 15th and 30th days after treatment were found 55.82 pg/ml, 35.35 pg/ml, 27.90 pg/ml respectively. TNF-a levels in catties with Babesiosis were found to be high (p^).001) in comparison to the control group.