Ankara yöresinde Sığır Babesiosi'i üzerinde serolojik survey çalışmaları
A Serological survey on Bovine Babesiosis around Ankara
- Tez No: 23962
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
1-Sığır babesiosis'inin teşhisi akut enfeksiyonlarda kolay olup, klinik semptomlar ve kan frotilerinin mikroskobik bakısına göre yapılabilir. Latent seyirli vakalarda ise bu şekilde teşhis güç hatta imkansızdır. Bu yüzden, özellikle paraziteminin çok düşük olduğu bölgelerde babesiosis'in yayılışı ancak serolojik metotlarla tespit edebilmektedir. Bu çalışma serolojik teşhis yötemlerinden İFA (İndrect Fîuorescent Antibody) testini kullanarak Ankara yöresinde sığırlarda Babesia türlerine karşı antikor varlığını tesbit etmek amacı ile yapılmıştır. 2-Araştırma, Nisan 1990 - Ağustos 1991 tarihleri arasında Ankara ve civarındaki sığırlarda Babesiosis etkenlerini saptamak amacıyla serolojik bir survey çalışması olarak yürütülmüştür. Bu amaçla Ankara içinde değişik bölgelerden ( Keçiören, Siteler, Mamak, Altındağ, Çankaya, Hasköy) ve çevre merkezlerden ( Gölbaşı, Elmadağ, Kazan, Polatlı, Çubuk, Bala) olmak üzere toplam 191 baş sığırdan kan alınarak serumları toplanmış, İFA testinde kullanılmak üzere -20 C de derin dondurucuda saklanmıştır. Ayrıca kuyruk ucundan kalın damla ve yayma kan frotileri yapılmış, sığırların üzerinde bulunan keneler toplanarak laboratuvara getirilmiştir. 3-Araştırma süresince, 191 baş sığırdan elde edilen serumlar İFA testi ile incelenmiş, sonunda 94 sığırda (% 49.2^1 B.bigemina'ya. 20 sığırda (% 10.4) ise B.bovis'e karşı antikor saptanmıştır. Materyal sağlanan sığırların 16'sında hemB.bigeminave hemB.bovis. 78'inde yalnız B.bigemina. 4'ünde yalnız B.bovis'e karşı antikor tespit edilmiştir. B.divergens'e karşı hiç bir sığır serumunda antikor saptanamamıştır. 4-Araştırma süresinde 191 sığırda perifer kanda yapılan kalın damla ve sürme firotilerin mikroskobik bakısı yapılarak 4 sığırda (% 2.09) Babesia sp.*ye rastlanmıştır. İFA testi ile bu 4 sığırın hepsinin kanında B.bigemina'ya karşı antikor saptandığı halde, B.bovis'e karşı sadece birinde antikor tespit edilmiştir. 5-Kene bakımından yapılan kontrollerde ise, 5 adet H.a.anatolicum. 4 adet H.a.exacavatum. 18 adet H.detritum. 28 adet R.turanicus. 20 adet R.bursa. 2 adet Hae.parva. 7 adet B.annulatus olmak üzere toplam 84 adet olgun kene toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
l- The diagnosis of acute infections of bovine babesiosis is relatively simple and is made by observing the animal's clinical symptoms and examining its blood smear. However, in latent infections, diagnosis in this way is difficult, if not impossible. Therefore, particularly in cases when parasitaemia is especially low, the prevalence of babesiosis can only be determined by serological methods. This study has been done with the aim of determining the presence of antibodies against various Babesia species in cattle using the serological method of the İFA ( İndrect Fluorescent Antibody) test. 2-ThestudywascarriedoutbetweenApril 1990 and August 1991 as a serological survey todetermine the causative agents of babesiosis in and around Ankara. Thus, serum samples of 191 cattles from Ankara (Keçiören, Siteler, Mamak, Altındağ, Çankaya, Hasköy) and the surrounding areas ( Gölbaşı, Elmadağ, Kazan, Polatlı, Çubuk, Bala) were obtained and kept at -20 C until the İFA test was performed. As well as this, thick and thin smears were made of blood taken from the tail and any tick which may have been found on the animals were collected and brought back to the laboratory. 3- During the course of the investigation, the serum samples of 191 cattle were examined using the İFA test. in 94 cattle (49.2 %) antibodies against B.bigemina and in20 cattle (10.4 %) antibodies against B.bovis were detected. Antibodies were detected against both B.bigemina and B.bovis in 16 samples, against only B.bigemina in 78 samples and against only B.bovis in 4 samples. No serum samples examined revealed the presence of B.divergens antibodies. 4-During the course of the investigation, peripheral blood was examined microscopically using thick and thin smears. in 4 cattle (2.09 %) Babesia sp. were observed. Althought with the İFA test, antibodies against B.bigemina were detected in ali 4 of these cattle, antibodies against B.bovis could only be detected in öne of them. 5-Of the 84 ticfo collected from the cattle during the survey 5 were H.a.anatolicum. 4 H.a.excavatum. 18 H>detritum. 28 R.turanicus. 20 R.bursa. 2 Hae.parva and 7 were B.anmıiatus ali being adults.