Sıçan böbrek dokusunda klorprifos-etil toksisitesinde oksidatif hasarın rolü ve buna C ve E vitamini ve melatoninin etkisi: Histolojik ve biyokimyasal bir çalışma
The Effects of vitamin C and E combination and melatonin on rat nephrotoxicity induced by chlorpyrifos-ethyl: A Histological and biochemical study
- Tez No: 99396
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL KARAÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
67 ÖZET Sıçan böbrek dokusunda klorprifos-etü toksisitesinde oksidatif hasann rolü ve buna £ ve C vitamini kombinasyonun ve meiatoninin etkisi. Histolojik ve biyokimyasal bir çalışma. Melatonin ve E ve C vitamini kombinasyonun iyileştirici etkileri, klorprifos- etil (KE)'e maruz kalan sıçanların böbrek dokusunda histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirildi. Deney grupları ; kontrol (Grup I), KE (Grup II), C ve E vitamini kombinasyonu ( Grup IH), melatonin (Grup IV), C ve E vitamini kombinasyonu + KE (Grup V), ve melatonin + KE (Grup VI) şeklinde oluşturuldu. E vitamini(150 mg/kg/gün; intramusküler) ve C vitamini (200 mg/kg/gün; intramusküler) kombinasyonu ve melatonin (10 mg/kg/gün; intramusküler) 6 gün süresince uygulandı. Klorprifos-etil uygulamalan(iki eşit dozda 41 mg/kg; intragastrik) ise beşinci ve altına günler yapıldı. Deney sonunda, doku homojenatlannda tiobarbitürik asit reaktif substanslannın (TBARS) Grup ITde Grup I'e (p0.05) iken Grup VI için anlamlı idi(p0.05)değildi.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The effects of vitamin C and vitamin E combination, and melatonin on rat nephrotoxicity induced by chlorpyrifos-ethyl. A histological and biochemical study. The ameliorating effects of melatonin and vitamin C plus vitamin E were evaluated histologicaly and biochemicaly in kidney tissues exposed to chlorpiyfos- ethyl (CE) in rats. The experimental groups were as follows : Control (Group I), CE ( Group II), Vitamin C plus Vitamin E (Group IH), Melatonin (Group IV), Vitamin C plus Vitamin E plus CE ( Group V), and melatonin plus CE (Group VI). Vitamin E(150 mg/kg/day; intramuscularly), plus vitamin C(200 mg/kg/day, intramuscularly) and melatonin(10 mg/kg/day; intramuscularly) were administered for 6 days. At the end of theS* and 6th day, chlorpyrifos-ethyl was administered orally in two equal doses of 41 mg/kg body weight. In tissue homogenates, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) was found to be increased in Group n compared to Group I (p0.05) and Group VI (p0.05).