Miyeloid kanser hücre serilerinde polon ekstraktlarının kaspaz-3 aktivitesi üzerine etkileri
Effect of polen extracts on caspase-3 activity in myeloid cell lines
- Tez No: 138022
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Günümüzde arı polenin temel kullanımı gıda veya daha doğru deyimiyle gıda suplementi amacıyladır. Polenin biyolojik ve tıbbi özelliklerine ait araştırmalar son yıllarda yoğunluk kazanmıştır. Hem resöpter hem de mitokondri aracılıklı apopitoziste kaspaz-3 aktivasyonu effektör role sahiptir. Tabii polenin farklı konsantrasyonlardaki PBS ve DMSO ekstraktlan miyeloid HL-60 hücre serileri ve lenfoid hücre kültüründe apopitotik etkilerini araştırmak amacıyla kullanıldı. Kültürlerin polen çözeltileriyle inkübasyonundan sonra apopitozis indüklü aktiviteyi belirlemek için flow-sitometri ile hücre siklusu analizleri ve spektrofotometrik kaspaz-3 aktivitesi çalışıldı. Flow-sitometrik bulgular ve kaspaz- 3 aktiviteleri lenfoid ve miyeloid hücre serileri için karşılaştırıldığında apopitozisin tabii polen ekstraktlan tarafından indüklendiği bulundu ve kaspaz-3 aktiviteleri 50mg/mL'lik konsantrasyonda 5 kata kadar arttı. Polenin kaspaz-3 aktivasyonunu arttırmak suretiyle miyeloid hücre serilerinde apopitozisi indükleyebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of pollen extracts on caspase-3 activity in Myeloid Cell Lines The major use of be pollen today is as a food or, more correctly, as a food supplement. Investigations on Biological and medical properties of pollen have been focused recently. Both in the receptor and mitochondria mediated apoptosis, caspase-3 activation has an effector role. PBS and DMSO extract of natural pollen of different concentrations were used to investigate apoptotic effects on myeloid HL-60 cell lines and lymphoid cell culture. After the incubation of cultures with pollen solutions cell cycle analyses by flow cytometry and spectrophotometric caspas-3 activity were carried out to determine apoptosis-induced activity. When compared flow cytometric findings and caspase-3-activities for lymphoid and myeloid cell lines, apoptosis was found to be induced by natural pollen extracts and caspase-3 activities increased up to 5-fold at 50 mg/ml concentration. It was concluded that pollen may induce apoptosis by increasing caspase-3 activation for myeloid cell lines.