Bir rekreasyonel aktivite olan doğa yürüyüşü programına katılımın işgörenlerin uyum düzeyine etkisi
The effects of walking to be a recreational activity on the adjustment level of workmen
  1. Tez No: 138070
  2. Yazar: ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
1. ÖZET BİR REKREASYONEL AKTİVİTE OLAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ PROGRAMINA KATILIMIN İŞGÖRENLERİN UYUM DÜZEYİNE ETKİSİ Bu doktora tezinde araştırmacı, bir rekreasyonel aktivite olarak organize edilen yürüyüş programı ile, tekstil işgörenlerinin uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bilgilerin toplanması amacı ile kendini gerçekleştirme, duygusal kararlılık, psikotik belirtiler, nevrotik eğilimler, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, sosyal normlar ve antisosyal eğilimler alt ölçeklerinden oluşan ve kişisel, sosyal ve genel uyum puanlarını ortaya koyan Hacettepe Kişilik Envanteri Kullanılmıştır. Gönüllü olarak seçilen 60 işgören 12 hafta boyunca bazı doğal ortamlarda yürüyüş programına katılıp piknik yaparken, kontrol grubu olarak seçilen 60 işgören bu süre boyunca gündelik yaşamlarını devam ettirmişlerdir. HKE egzersiz programı başlamadan önce ön-test olarak, egzersizin akut etkilerini test etmek için 4. haftada, ara-test olarak 8. haftada, son test olarak 12. haftada ve egzersizin tamamlanmasından 24 hafta sonra egzersizin uzun süreli etkilerini test etmek için toplam 5 kez uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, fiziksel egzersizin(yürüyüş) alt ölçeklerin tamamında, kişisel, sosyal ve genel uyum puanlarında, araştırmanın kapsamında yer alan her iki cinsiyet ve tüm yaş grupları açısından olumlu etkilere sahiptir. Egzersizin akut etkisi göze çarpmaktadır. Diğer taraftan egzersizin uzun süreli etkileri de belirlenmiştir. Egzersiz ve kontrol grubu arasında kayda değer farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EFFECT OF WALKING TO BE A RECREATIONAL ACTIVITY ON THE ADJUSTMENT LEVEL OF WORKMEN. In this doctoral thesis, the researcher investigated the relationship between walking that was organized to be a recreational activity and the adjustment level of textile workers. The Hacettepe Personality Inventory (HPE) that covers 8 sub-scales such as self- actualization, emotional stability, psychotic symtomps, neurotic tendencies, familial interactions, social relations, social norms, anti-social behaviors that forms individual, social and general adjustment was administered to the workers to gather the data. The voluntarily selected 60 workers participated in walking program and had picnics in some natural areas on Sundays during 12 weeks, while the other 60 remained as control. The control group were asked to carry on their usual lives in this period of time. The HPE administered 5 times in first week as pre-test before the exercise program started, in 4th week to test the acute effect of exercise, in 8th week for mid test and in 12th week for post-test. In addition to this, one more application was done 24 weeks later. The results of the study revealed that, aerobic physical exercise( walking) has positive effects on all subscales and the scores of individual, social and general adjustment at all ages in all sexes that the study covers. Morever, the acute effect of walking was highlighted. The long term effects of walking also determined. And there is significant difference between exercise and control group considering both age and sex