Giardia lamblia bulunan okul çağı çocuklarda immunoglobulin E düzeyinin araştırılması
The research of immunoglobulin in school children who have got giardia lamblia
  1. Tez No: 138079
  2. Yazar: MELİHA YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET GİARDİA LAMBLİA BULUNAN OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA IMMUNOGLOBULIN E DÜZEYİNİN ARAŞTIRILMASI Adana' da bulunan Mehmet Ali Yılmaz İlköğretim Okulu öğrencilerinin dışkılarında Giardia lamblia arandı ve saptananların serumlarında İmmunoglulin E düzeyi araştırıldı. Tüm omurgalılarda yaygın olarak görülen Giardia lamblia, kamçılı bir protozoondur. Tropikal, subtropikal iklimlerle, sosyo ekonomik durumu iyi olmayanlarda, hijyenik koşulları düşük olan bölgelerde özellikle invaziv giyardiyoz görülür. Parazit, özellikle oyun ve ilkokul çağı çocuklarında yetişkin insanlara göre daha sık görülmektedir. Ergenlik çağından sonra duyarlılık azalmaktadır. Giyardiyoz bazı insanlarda belirtili, bazılarında ise belirtisiz olarak seyretmektedir. Giyardiyozda parazit kaynağı dışkıları ile kist çıkaranlardır. Su ve kirli eller kistlerin taşınmasında önemli etkenler olmaktadır. Çalışmada; Öğrencilerden %10'luk formol içeren şişelere alınan 381 dışkı örneğinde formalin-eter santrifüj yöntemi ile yoğunlaştırma yapıldıktan sonra örnekler mikroskopta incelendi. Örneklerin 86 (%22,5) sında Giardia lamblia kistleri görüldü. Giardia lamblia kistleri görülen öğrencilerden kan alınarak serumları ayrıldı. Bu serumlarda“Nephelometer System”ile total IgE düzeyleri ölçüldü ve 64 olguda (%74,41) normal değerlerin üzerinde bulundu.Normal değer 90 IU/ml dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH OF IMMUNOGLOBULIN E LEVEL IN SCHOOL CHILDREN WHO HAVE GOT GIARDIA LAMBLIA Giardia lamblia, has been looked for in the stool samples of Mehmet Ali Yılmaz Primary School students in Adana and Immunoglobulin E level has been searched in the sera of those whom are appeared. Giardia lamblia, which is common among of the flagellata, is a flagellum protozoon. Giardiosis is seen in tropical and subtropical climates, in poor social economic and unhygienic conditions. Parasite is seen among the play age and schoolage children more often compared to the adults. Sensitivity is decreased after teenage. Giardiosis can be seen in some people with symptom and in some people without symptom. The source of the parasite in Giardiosis is the ones who leave csyt in their stool. Water and dirty hands are the main factors in carrying the csysts. In the study; The samples are examined in the microscope after densing the 381 samples of stool that are taken from the students in a bottle containing %10 formal using formalin-ether centrifugation. In the sera, Nephelometer system and IgE level have been measured and they are found above the normal.The normal is value 90 IU/ml. As a result, it was seen that the students who have Giardia lamblia have higher IgE level than the students of control group who don't have Giardia lamblia.