Sporcu açısından Türkiye'de atletizmin problemleri üzerine bir araştırma
One research among the sportsman/women over the problem of track&field in Türkey
- Tez No: 138100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
-86- ÖZET Bu araştırma ile Türkiye Atletizm Liglerinde yanşan bayan ve erkek sporcuların spordan uzaklaşma nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de atletizm branşıyla ilgilenen bayan ve erkek lisanslı sporculardır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Türkiye atletizm 1. ve 2. liginde mücadele eden toplam 216 kişilik grup oluşturmaktadır. Bu araştırmada spor yapan atletlerin atletizm sporundan uzaklaşma nedenlerini araştırmak için anket tekniği kullanılmıştır. Anket içeriğinde sporcunun; kişisel bilgileri, ailesinin eğitim ve ekonomik durumu, ailesinin yaptığı spora yaklaşımı, spora nasıl başladığı ve ara verip vermediği, antrenörü ile ilgili problemleri, atletizmden uzaklaşmasındaki en büyük etkenlerle ilgili sorular bulunmaktadır. Ayrıca antrenör ve yöneticiler için görüşme formu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-87- SUMMARY It was investigated with this study that athletes' who compete in Turkish 1st league (man & woman) reasens of being away from sports. Univers of this research was sportsman/woman who was reloted with athletics in Turkey. Sample of this research was 216 people who compete in Turkey Track & Field 1st league. In this study it was applied on questionoer to tecnique search why athletes being away from sports. In questionoer to the sportsman/woman; personel identities, education and sosyo-economical situation of their families, what their family think about sport that they interest, how they started sports and if they had long time away from sports, the problems with their trainers, the most important effects to give up sports has been questioned. For the trainers and for the doctors one interview form has been prepared. In order to evaluate the data the, frequencies and the percantage were calculated and it was tried to determine if there is a difference between through ki-square analysis.