9-11 yaş grubu artistik cimnastikçi bayan sporcular ile aynı yaş grubu ritmik cimnastikçilerin bazı fiziksel ve kondisyonel özelliklerinin karşılaştırılması
The comparasion of some physical and conditional features between gymnastics sportswomen between 9-11 ages and the same ages rhytmic gymnastics sportswomen
- Tez No: 138101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
-62- OZET Bu çalışma; Cimnastik sporunun iki farklı disiplini olan Artistik Cimnastik ve Ritmik Cimnastik branşları ile uğraşan sporcuların bazı fiziksel ve kondisyonel özelliklerini karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Ankara ilinde spor yapan ve yaşlan 9-11 olan 20 artistik cimnastikçi bayan sporcu ile yine aynı yaş grubu 21 ritmik cimnastikçi katılmıştır. Denekler; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, el kavrama kuvveti, reaksiyon zamanı, 20 m sürat koşusu, dikey sıçrama, esneklik, derialtı yağ ölçümleri, vücut kompozisyonu ölçüm ve testlerine tabi tutulmuşlardır. Yapılan ölçümler sonucunda; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, el kavrama kuvveti, reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi, vücut kompozisyonları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-63- SUMMARY This study has been done for to comparison some of the sportswomen who compete for gymnastics and rhythmic gymnastics which are the two different discipline of gymnastic sports. 20 sportswomen who are competing for gymnastics in Ankara and between the ages 9-11, and between the same ages 21 rhythmic gymnastic athletes. The athletes were tested for height, weight, hand grip, reaction time, 20m. sprint, vertical jump, flexibility, body fat, body compozition. At the end of measurement, it hasn't found any significant statistical differences between height, weight, hand grip, reaction time, body fat, body compozition (p< 0.05). The gymnastic athletes were more better performance Ihan rhythmic gymnastics athletes.