Elit yüzücülerde dört farklı yüzme tekniğinin omuz eklemi izokinetik kas gücü özellikleri ve performansa olan etkileri
Elite swimmer's shoulder ankle isokinetic muscular strength properties and its effects on perfomance in different swimming styles
- Tez No: 138113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
5. SONUÇ ve ÖNERİLER Uygun yaş ortalamasına sahip 20 erkek yüzücünün izokinetik omuz kas güçlerinin Cybex test cihazıyla ölçüldüğü daha sonra 4 branşa uygun olarak beşerli gruplar halinde ayrılarak omuz tork güçlerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda,kesin bir kanı ortaya çıkaracak geçerli bir sonuç elde edilememiştir. Her ne kadar bazı ilginç sonuçlara varılsa da araştırmanın konusu üzerinde genel ve geçerli bir olumlu sonuç ve yargıya ulaşılamamıştır. Bunun nedeni her ne kadar uygun istatistik yöntemler kullanılsa da,denek sayısının yetersizliği, çalışmanın daha önce pek yapılmamış bir tür çalışma olmasından dolayı yeterli veri, altyapı ve literatür ve tecrübenin bulunamaması olarak düşünülebilir. Bu nedenle çalışma elde edilen tecrübeler doğrultusunda daha geniş denek grubuyla yola çıkılarak tekrarlanabileceği düşünülmektedir. 6. ÖZET Bu araştırmaya îzmir bölgesi yüzme kulüplerinden, Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü katılmıştır. Çalışmada farklı yüzme branşlarına sahip 15-20 yaş grubuna ait 20 erkek elit sporcu katılmıştır. Araştırmanın test sonuçlan,Cybex A340 modeli test cihazında elde edildi. Sporcuların üst ekstremite sağ ve sol omuz ekleminin Seksiyon ve ekstensiyon safhalanndaki izokinetik kas kuvveti ölçüldü. Test protokolünde 60 derece/saniye,180 derece/saniye ve 240 derece/saniye lik açısal hızlar kullanıldı. Araştırmada zirve tork, total iş, ortalama güç ve Seksiyon /ekstensiyon oranı, ROM parametreleri incelendi. Yüzücülerimizin fiziksel karakteristikleri bakımından literatüre uygun ve benzer özellikler gösterdikleri tespit edildi. Deneklerin tümü aynı anda ve branşlara göre ayrı ayrı alınarak sağ ve sol kollar arasında yukarıda belirtilen parametrelere izokinetik güç farkı olup olmadığına bakıldı. Genel bir yargı oluşturabilecek düzeyde dikkate değer farklılıklar bulunamadı. Bu çalışma literatürde diğer spor dallarıyla ilgilenen deneklerle yapılan çalışmalarla karşılaştınldığmda,yüzücülerin daha yüksek değerler elde ettiği görüldü. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ege University Swimming Club, one of the swimming teams in İzmir Province, took part in this research during the 2001-2002 swimming season. A total of 20 male swimmers whose ages are between 15 and 20 and who have different swimming strokes, were included in the research. The test results were obtained on the Cybex A340 model isokinetic muscle strength testing device. In the upper extremity area flexion and extension of the swimmers' both right and left shoulder torque power were measured in terms of isokinetic muscle strength. 60 degree/second, 180 degree/second and 240 degree/second angular velocities were utilized in the test protocol. Peak torque, total work, average power and flexion /extension ratio parameters were also examined in this study. The physical characteristics of our male swimmers are found similar and compatible with the literature. The swimmer examined all together at the same time and separately according to their swimming branches if their upper extremities have differences each other as an isokinetic strength and could not found any significant result. 93