Greklerde ahlaki rölativizm
Ethcial relativity
- Tez No: 206672
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
2IÖZET?Ahlaki Görecelik? konulu bu yüksek lisans tez çalışması, Greklerin ?mutlulukahlakını? çözümlemeyi amaçlamaktadır.I. Bölümde, bu çalışmayı çok yakından ilgilendirmesi bakımından, Grek'lerdetartışma konusu olan temel ahlaki kavramların ve özellikle de erdemlerin (Bilgelik,cesaret, ölçülülük, adalet vb.) hangi amaçlar için kullanıldığı veya hangi anlamlardadeğerlendirildiği ortaya konulmaktadır.II. Bölümde, evrensellik sorunu ve evrensel fikri savunan filozoflar, eşdeyişleSokrates, Kynik okulu, Platon, Aristoteles ve Stoa felsefesi incelenilmektedir.III. Bölümde ise, Rölativizm (Görecelik) sorunu ve göreciliği savunanfilozoflar yani Sofistler, Kyrene Okulu ve Septik (şüpheci) düşünce inceleme konusuyapılmaktadır.Sonuç olarak bu çalışma, ahlaki değerlerin belli bazı ilkelere veya kriterleregöre değerlendirilebileceğini ve bu yönüyle bu değerlerin hem bireyler hem detoplumlar için nesnel bir anlamının olabileceğine yönelik bir iddiayı barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
3IIABSTRACTThis testis of master studying about ?Ethical Relativity? aims at analyzing thehappiness ethics of Greks.In Chapter I, as it is closely related to this study, the reasons the basic ethicalterms, which are discussion topics in Greks, and especially the virtues such ascourage, justice, temperance ⦠are used and stated in which meanings they areevalated are manifested.In Chapter II, the philosophers supporting the matter of universality and theuniversal idea, such as Socrates, and the school of Kyrene, Platon, Aristoteles and thephilosophy of Stoa are studied.And In Chapter III, the matter / issue of Relativizm and the philosopherssupperting the relativity, who are. Sofists, the school of kyrene and the scepticthought are the areas of study.As a consequence, this study put forwards the idea that ethical norms can beevaluated according to some principles and criteria and with this aspect they can havea meaning for both individuals and societies.