Carl Schmitt'in siyaset felsefesinde yer alan universum ve pluriversum kavramlarının Immanuel Kant'ın idealizmi üzerinden incelenmesi
An examination of the concepts of universum and pluriversum in Carl Schmitt's political philosophy from the perspective of Immanuel Kant's idealism
- Tez No: 991419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modern siyasal düşüncede birlik fikrinin Kant'ın normatif temelleri ile çokluk anlayışının Schmitt'in siyasalı varoluşsal bir ayrım üzerinden temellendiren yaklaşımı, Universum ve Pluriversum karşıtlığı üzerinden karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Kant'ın transandantal idealizmi, evrensel geçerliliğe sahip ahlaki ve hukuki normların mümkün olduğunu savunan bir Universum fikri üretirken, Schmitt siyasalın özünü normdan değil, varoluşsal bir ayrımdan, dost ile düşman karşıtlığından türeten bir Pluriversum fikri geliştirmiştir. Bu ayrım hem siyasalın kaynağı hem de uluslararası düzenin yapısı bakımından birbirine zıt iki ayrı model ortaya koymuştur. Tezde Schmitt'in egemenlik, istisna hâli, karar ve siyasal birlik kavramlarıyla oluşturduğu fikri yapı, Kant'ın evrensel hukuk, kozmopolit düzen tasarımı ile karşılıklı ele alınmıştır. Bu bağlamda, Schmitt'in fikriyatı, kendi eserleri referans alınarak, içkin eleştirel değerlendirmeyle incelenmiştir. Schmitt'in kararın önceliğini vurgulayan ve çoğul egemenlik alanlarını temel alan siyasal ontolojisi incelenmiş, karar ve egemen ilişkisi, dost düşman kavramsallaştırmasının ölçütü, siyasal ve siyaset ayrımının temeli, hukuki ve etik bağlamda fikirleri karşılaştırmalı olarak ele alınmış, Pluriversum imkânı sorgulanmıştır. Kant'ın normun evrenselliği ile Schmitt'in siyasalın çatışmacı yapısı arasındaki ihtilaf ortaya konmaktadır. Çalışma, Schmitt'in siyasal ve siyaset kavramsal ayrımının uygulayıcı özünde değiştiği, dost ve düşman ayrımının ontolojik temelinin epistemolojik bir kıyas işlemine dönüşmesini, siyasal birliği kurmak adına halkı homojenleştirerek siyasalı yok ettiği iddiası ile, Schmitt'in fikri temellerinin kendi içinde çeliştiğini ileri sürmektedir. Teolojik Katechon metaforunun, amaçsal kullanımı incelenerek, değişen şartlarda evrensellik merkezli değerlendirilebileceği ifade edilmektedir. Uluslararası sistemde devletlerarası eşitsizliğin görmezden gelindiği ve karar temelli Pluriversum'un normatif ve hegemonik yeni bir düzen yarattığı sonucuna ulaşılmaktadır. Teorik tutarsızlıklar incelenerek, Schmitt'in egemenlik anlayışının felsefi bütünlüğü, Kant'ın idealizmi reflektör kabul edilerek ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the idea of unity in modern political thought through a comparative engagement with Kant's normative foundations and Carl Schmitt's ontological approach to political plurality, structured around the opposition between Universum and Pluriversum. While Kant's transcendental idealism rests on the assumption that moral and legal norms can claim universal validity and thus sustain a conception of a universal legal order, Schmitt locates the essence of the political not in normativity but in an existential distinction between friend and enemy, from which a plural and conflictual political world is derived. This difference produces two divergent models concerning both the grounding of the political and the organization of the international order. The thesis examines Schmitt's conceptual framework of sovereignty, decision, the state of exception, and political unity in relation to Kant's account of universal law and cosmopolitan order, approaching Schmitt's thought through an immanent critical reading based on his own texts. In this context, Schmitt's emphasis on the primacy of decision and the assumption of multiple spheres of sovereignty is discussed through the relationship between decision and sovereignty, the role of the friend–enemy distinction, the separation between the political and politics, and the legal and ethical implications of these concepts, while the coherence and limits of the Pluriversum model are questioned. The analysis points to tensions between Kant's claim to universal normativity and Schmitt's understanding of the political as inherently conflictual, and suggests that the friend–enemy distinction may shift from an ontological foundation toward an epistemological operation of comparison. It further raises the problem that attempts to secure political unity through homogeneity risk undermining the conditions under which the political itself can be sustained. By examining the instrumental use of the theological metaphor of the katechon, the thesis considers whether this concept can be reassessed under changing historical conditions within a universality-oriented framework, and concludes that a decision-centered Pluriversum, combined with the neglect of interstate inequalities, tends to generate a new normative and hegemonic configuration within the international system, a result that brings the philosophical coherence of Schmitt's understanding of sovereignty into question when read against Kant's idealist framework.