Farklı süre ve metodlarla yapılan esneklik çalışmalarının karşılıklı değerlendirilmesi
Reciprocal evaluation of flexbility studies carried out through various duration and methods
  1. Tez No: 138140
  2. Yazar: ORHAN KAMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN VEHBİ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
nı r Bu çalışmada, yaşlan 16-18 (x=17,27±0,81) arasında olan 45 erkek futbolcuda dinamik stretching, stretching ve Proprioreseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) stretching telmiMerinin akut eklem t genişlikleri ile statik stretching telotiğinin farklı süreleri ile yapılan stretching çalışmalarının akut hareket genişliğine etkileri ve farkları araştırıldı. Ölçümler; a) Isınma öncesi b) Dinamik stretching sonrası c) Statik stretching sonrası d) PNF stretching sonrası PNF stretching, statik stretching 30 sn. tekniklerindeki kalça eklemi eksiyonlan ile ısınma öncesi kalça eklemi aktif fleksiyonlan karşılaştığında, PNF stretching, statik ing 30 sn. teknikleri açısından anlamlı farklılıklar bulundu(p < 0,01). Dinamik stretching tekniğindeki kalça eklemi aktif Seksiyonu ile ısınma öncesi kalça eklemi aktif onu karşılaştırıldığında, dinamik stretching tekniği açısından anlamlı bir farklılık bulunamadı(p> PNF stretching, dinamik stretching, statik stretching 30 sn. erindeki Ayak bileği eklemi aktif fleksiyonlan ile ısınma öncesi Ayak bileği eklemi aktif onları karşılaştığında, PNF stretching, dinamik stretching, statik stretching 30 sn. teknikleri açısından anlamlı farklılıklar bulundu (p < 0,01). 30 sn. öncesi yapılan statik stretching tekniğindeki akut eklem hareket genişliği ile 30 sn. sonrası ı statik stretching tekniğindeki akut eklem hareket genişliği karşılaştınldığında, 30 sn. öncesi ı statik stretching tekniği açısından anlamlı farklılıklar bulundu (p < 0,01). Akut eklem hareket genişliği artışında PNF stretching tebliğinin dinamik stretching ve statik ing tekniğinden daha etkili olduğu ve 30 sn.
Özet (Çeviri)
IV MARY In this study, the effects of PNF stretching, dynamic stretching and static stretching techniques tudied on acute range of motion and static stretching technique exercises effects which are made by mt period on acute range of motion and its differences in the group of 45 athletes who were ;n the ages of 16-18 (17,27±0,81) years old. rements were made; Pre-warmup Post-dynamic stretching application Post-static stretching application Post-PNF stretching application Significant were found when Pre-warmup hip active flexions had been compared with'the joint flexions in PNF stretching, static stretching 30 sec. (P30 sec.