Plazma amonyak, pH ve toplam kan laktat düzeylerinin kassal hipertrofi antrenmanına akut yanıtı ve uzaklaştırılma süreleri
Acute responses and elimination durations of plasma ammonia, pH and total blood lactate levels to the single bout of muscular hypertrophy exercise
  1. Tez No: 138141
  2. Yazar: MERT ERAY ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, hem merkezi sinir sistemi, hem de periferik yorgunluğa yol açtığı düşünülen NH3 (NH+NH»*) ile pH ve toplam kan laktat (TKL) seviyelerinin 60 dakika süren bir seanslık kassal hipertrofi antrenmanı sırasında kandaki değişimlerini ve antrenman sonrası istirahat seviyesine dönüş sürelerini saptamaktır. Bu amaçla çalışmaya, yaşlan 22±2, ağırlıkları 73.6±5.6kg ve boylan 173.8±8.22cm olan, iki yıllık direnç antrenmanı geçmişine sahip ve iki aydır direnç antrenmanlarım aksatmamış olan gönüllü erkek sporcular katıldı. Çalışmada 60 dakika süren bir seanslık hipertrofi antrenmanı uygulandı. Egzersiz öncesi, egzersiz sırası (her onbeş dakikada bir) ve egzersiz sonrası (0., 2., 7., 12., 20., 30., 60., ve 120. dakika), plazma NH3, Vitros - 250 fotometrik vitröz oto analizörüyle kuru kimya metodu kullanılarak, plazma pH Sartorius marka pH metre ile ve toplam kan laktat ise“YSI 1 500 Sport”Laktat analizörü kullanılarak elektroenzimatik yöntem ile bakıldı. Egzersiz sırası ve sonrası ölçülen tüm sonuçlar istatistiksel açıdan istirahat değerleriyle karşılaştırıldı. Plazma NH3 istirahat değerleri 28.66±12.17umol.r' bulundu ve egzersizin 45. dakikasında zirve değere ulaştı (167.91 =63,95umol.1-1 (p0.05) ve 120. dakikada ise 20.25±10.52umol.r1 (p0.05) olarak tespit edildi. TKL istirahat değerleri ise, 1,33=0,45mmoLl"1 bulundu. Egzersizin 45.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of plasma NH3 (NHj+NH»*) that is thought to be the reason for central nervous system and peripheral fatigue, their variation level in the blood as total blood lactate (TBL) and plasma pH during the interval of muscular hypertrophy which covers up a session of 60 minutes and also determines their period of returning to the resting level after physical exrcise. All participants were voluntary male athletes, ages between 22±2 years, weights between 73.6±5.6kgs and heights between 173.8±8.22cms and they have got a resistance training background for two years without missing their resistance exercises for the last two months. A single bout of 60 minutes muscular hypertrophy exercise is applied to this research. The blood samples were measured before and during the exercise at every 15 minutes and after the exercise at 0, 2nd, 7th, 12th,20th,30th, 60th and 120th minutes. Plasma NH3 was determined by dry chemical method, with“Vitros - 250”photometric auto vitros analyser. Plasma pH was measured with“Sartorius”pH meter. Total Blood Lactate was analysed by electro enzymatic method with“YSI 1500 Sport”lactate analyser. All of the values which have measured during exercise and recovery, statistically compared with their own resting level. Plasma NH3 values at rest were found as 28.66±12.17umol.r' and at the 45th minute of the exercise it reached its peak level as 167.91 ±63.95umoLl“1 (pO.Ol). At the end of the exercise it was 130.37±44.93umoLl*1 (p0.05). The TBL resting values were found as USiO^SmmoU”1 and at the 45th minute of the exercise it reached its peak level as lOJlil/ZlmmoLl"1 (p0.05). From the statistical point of view the following sensible relations in terms of rates are determined: pO.0001, r = 0.942 between plasma NH3 and TBL.