Lateraliteye bağlı kol ve bacak kuvvetinin minik güreşçilerin performansına etkisi
Effects of arm and leg strength on cadets wrestler's performance depending on laterality
  1. Tez No: 138146
  2. Yazar: LEVENT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı minik güreşçilerde lateraliteye bağlı dirsek ve diz eklemi fleksiyon ve ekstansiyon kuvvetinin performanslarına etkisini araştırmaktır. Boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, sağ ve sol dirsek ve dizin izometrik fleksiyon ve ekstansiyon kuvveti Güreş Eğitim Merkezleri Yetenek Sınavına giren 379 gönüllü minik güreşçide ölçülmüştür. Sıklet ve lateralite faktörlerine bağlı, kuvvet ve toplam başarı puana değişimi araştırmak için çift yönlü varyans analizi kullanıldı, lateralite gruplarının arasındaki farklılığın belirlenmesi için tek yönlü varyans analizi ve Post Hoc Scheffe testi kullanıldı. Başarı, kuvvet ve lateralite arasındaki korelasyon katsayıları hesaplandı. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, minik güreşçilerin müsabaka derecesine bağlı tüm kuvvet parametrelerinde değişim vardır. Sol dirsek fleksiyonu, ortalama dirsek fleksiyonu ve sağ diz fleksiyonu lateralite faktörü tarafından etkilenmektedir. Güreş performası kuvvet ile anlamlı ilişki gösterirken, özellikle dirseğin ve dizin fleksiyon kuvveti lateraliteye bağlı değişmektedir. Solaklar en kuvvetli bulunurken, zayıf sağlaklar en kuvvetsizi olarak tespit edilmiştir. Sporcuların yetenek potansiyelleri değerlendirilirken özellikle sağ ve sol el ve kolların önemli olduğu spor branşlarında, fiziksel uygunluğun farklı parametrelerine lateralitenin etkisi araştırılması önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate effects of lateralization on arm and leg strength, and cadet wreslers' performance. For this study, body height, bod weight, right and left elbow and knees' isometric flexion and extension strentgh measurements were taken from 379 voluntary subjects who participated in the special capability exam of Wrestling Training Center in 2002. Lateralization inventory also was applied to determine geschwind Score. To investigate the effects of weight category and laterality on wrestling success, two way ANOVA was performed. One way analyzes was also used to determine differences among laterality groups. Scheffe test was used as Post Hoc test. Correlation coefficients were calculated between laterality and other parameters. Results of this study showed that strong left handers were the strongest among other groups, while weak right handers were the weakest. Wrestling performance was very highly related with all strength variables. Laterality was highly correlated with left elbow flexion, mean flexion and right knee flexion. In the prediction of talent potential of athletes in sports where both of right and left arm strength have equal importance it seems very important to consider the effects of lateral dominance on different components of physical fitness.