Türkiye'de güreş ve diğer sporlara sosyolojik açıdan bakış
The look at wrestling and the other sports in Turkey on the point of sociology
- Tez No: 138145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
VII ÖZET TÜRKİYE'DE GÜREŞ VE DİĞER SPORLARA SOSYOLOJİK AÇIDAN BAKIŞ Burhan GÜNGÖR, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ocak, 2003 Bu çalışmada Türkiye'nin yedi farklı coğrafî bölgesinden toplam 14 ilin merkez, ilçe ve köylerinde yaşayan farklı eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyde değişik yaş ve meslek gruplarındaki erkek ve bayan deneklerin güreş ve diğer spor branşlarına sosyolojik açıdan yaklaşımları araştırılmıştır. Sosyolojik açıdan yaklaşımı ortaya koymak amacıyla anket yöntemi kullanılmış ve anketler her ilde 180, toplamda 2520 kişiye uygulanmıştır. Çalışmamızda anketlere cevap verenlerin bölge, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre dağılımları eşitlenmiştir. Araştırmamızın istatistiksel analizinde farklı tipteki veri içeren SPSS paket programında, demografik bilgilerin analizi için Frekans ve Ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT THE LOOK AT WRESTLING AND THE OTHER SPORTS IN TURKEY ON THE POINT OF SOCIOLOGY Burhan GÜNGÖR, High Licence Thesis, Ondokuz Mayıs University January, 2003 In this study, it was searched that male and female trieds who were in differen ages, and different jobs, education levels and socio-economic standarts and live in different geographic regions, totaly 14 city centures, towns and villages, their looks at wrestling and the other sports on the point of sociology in Turkey. It was used polls to show the sociologic aim and these polls were applied 180 people in each city, totaly 2520 people. In this study, people, who were answered the polls, were equaled their region, education degrees and life standart. In our research's statistical analyse, it was used SSPS pocket program, which contains differnt types of datas, for demographic information analyse, it was used Frekans, Ki-Squared tests. It was found our trieds' demographic dispersion all criterions at PO.01 level meaningful different except for equaled region, education level, and life standarts. In our trieds' social, economical and cultural variances preferencies weer at PO.01 level meaningful different except for their cities. For equal periodic interval datas one way variances analyse (one way ANOVA) was used and at the end. It was used our trieds' feelings about wrestling and the other sport branches, words about these sports, which were known by the trieds, and according to their city, age, sex and jobs.