Özel eğitim sınıflarında uygulanan beden eğitimi dersi öğretim programının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi
Physical ecudation curriculum is evaluated from the teacher's point of view in special in education classroom
  1. Tez No: 138149
  2. Yazar: SAVAŞ DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ NİYAZİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim Okulları Özel Eğitim Sınıflarında Uygulanan Beden Eğitimi Dersi Öğretim Programının, mevcut durumu ortaya konulmuş ve programın uygulayıcılarının program ile ilgili görüşlerine başvurularak program değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Konya ili merkez ve ilçelerde, özel eğitim sımfı bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 35 özel eğitim sınıf öğretmeni ve 18 beden eğitimi öğretmeninden oluşmuştur. Çalışmada veri toplama tekniği olarak survey tekniği uygulanmıştır. Araştırma da anket uygulanan öğretmenlerin kimlik bilgileri, programın içeriği ve kimlik bilgileri ile programın içeriği arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmesinde, SPSS For Windows 10.0 paket programında yararlanılarak çapraz tablolara Ki-Kare testi uygulanmıştır. Tablolardan elde edilen veriler doğrultusunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1- Beden Eğitimi Dersi Öğretim Programının engelli öğrencilerin fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimlerine katkı sağladığı, 2- Program uygulayıcılarının mesleki açıdan yeterli olduğu, 3- Derslerde kullanılan araç, gereç ve spor tesislerinin yeterli olmadığı, 4- Okul yöneticilerinin özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenlerin ihtiyaçları ile ilgili olarak gerekli özeni göstermeleri durumunda, beden eğitimi dersi öğretim programında öngörülen amaçların gerçekleştirilmesi için yeterli bir program olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of curriculum of physical education of special education classes, it has been researched and it has been tried to be evuluated. The study group of this reseach connected of 35 special education class teachers and 18 physical education teachers in Konya city centroom and its towns. Survey technic has been used in the data supply of this study. In this research, teachers personel information, who have been condected this survey, content of the programme have been investigated as well as whether there is a relation between teachers' personal information and content of the programme. In this evaluation Kay-Kare test has been conducted benefiting SPSS For Window 10.0 packet programme. The following results have been obtained from the light of data: 1. Physical education curriculum accelerates handicapped students' physical, social and mental development. 2. Teachers have sufficient knowledge in their job. 3. Equipments which are used in the lesson and gyms are not sufficient. 4. It has been conluded that it teachers' needs are met, who teach for the special education class by school principals, it can be easier to reachthe aims of this programme.