Profesyonel futbolcuların hazırlık sezonu fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin tespiti ve karşılaştırılması
Professional soccar player's pre-season physical physiologicial parameters: comparison and determination
- Tez No: 138150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2002 Nurtekin ERKMEN Danışman Yrd.Doc.Dr. Turgut KAPLAN Profesyonel Futbolcuların Hazırlık Sezonu Fiziksel ve Fizyolojik Parametrelerinin Tespiti ve Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı, 2. Lig B kategorisi C grubu takımlarından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü (GABBSK) ve 3. Lig 1. Grup takımlarından Gaziantep Su Kanalizasyon işleri Spor Kulübü (GASKİSK) futbolcularının fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin ölçülerek hazırlık sezonu öncesi ve sonrası değişimi, farklı lig statüsünde bulunan bu takımlar arasındaki değişimi tespit ederek karşılaştırmaktır. Çalışmaya iki takımdan toplam 35 futbolcu katılmıştır. Test hazırlık sezonu öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez uygulandı. Hazırlık sezonu antrenmanları ve tüm ölçümler Gaziantep ilinde yapılmıştır. Hazırlık sezonunun GABBSK takımında vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, VY %, Max VO2 ve 50 yard sürat üzerine etkisi olduğu (P0.05). GASKİSK takmamda ise vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, pençe kuvveti, VY %, anaerobik güç, Max VO2, 50 yard sürat, FVC ve FEVİ üzerinde etkisi bulunduğu (PO.05), diğer parametrelere etkisi olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05). Takımlar arasında hazırlık sezonu öncesi, VY %, pençe kuvveti, anaerobik güç, 50 yard sürat, VC, FVC, FEVİ ve MW arasındaki fark anlamlı bulunmuş (PO.05), diğer değişkenlerde farklılık tespit edilmemiştir. Takımlar arasında hazırlık sezonu sonunda, 53vücut ağırlığı ve anaerobik güç farklı bulunurken (PO.05), diğer parametrelerde benzerlik tespit edilmiştir (P>0.05). Yaptığımız çalışmaya katılan futbolcuların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin tespiti ve farklı lig statüsü göz önüne alındığında benzer değerler elde edilirken özellikle aerobik ve anaerobik bulgular elit seviyedeki değerlerden düşük bulunmuştur, futbolcularda bu iki parametre değerlerinin yükseltilmesi gerektiği kanaatindeyiz. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Healty Science Institue Trainer Science MASTER THESIS / KONYA - 2002 Nurtekin ERKMEN Advisor Assos. Prof. Turgut KAPLAN Professional Soccer Player's Pre-Season Physical & Physiological Parameters: Comparison and Determination The goal of this present study was to compare second division Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sports Clup's (GABBSK) and third division Gaziantep Su Kanalizasyon İşleri Sports Clup's soccer players' physical & physiological parameters before & after pre-season and differences between these teams that were in differrent league status by fixation. 35 soccer players from two clups were respondent for this study. The test was applied twice before and after training season. All training season preparations and measurements in province Gaziantep. It was seen that during training season influenced body weight, fest heart beat, percent body fat, Max VO2 and 50 yards sprint (PO.05), did not influence other parameters (P>0.05) in GABBSK, whereas it is determined that body weight influenced rest heart beat, handgrip strength, percent body fat, anaerobic power, Max VO2, 50 yards sprint, FVC and FEV1 (PO.05), did not influence other parameters (P>0.05) in GASKİSK. Differences between percent body fat, handgrip strength, anaerobic power, 50 yards sprint, VC, FVC, FEV1 and MW was found significant before pre-season between two teams (PO.05), however no differences was found in other variables.