I.II.III Ligdeki profesyonel futbolcuların duygusal zeka düzeylerinin başarıya etkisi
The effect to the success of the level of emotional intelligence of professional football players in I.II: and III.union
- Tez No: 138148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6.ÖZET LILIUXigdeki profesyonel futbolcuların duygusal zekalarının başarıya etkisinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmada 2002 yılında Akdeniz bölgesi ve îç Anadolu bölgesi takımlarından Konyaspor, Antalya Kepez Belediyespor, Ladik Kompen, Adanaspor, Aksarayspor, Karamanspor futbol takımları rastgele örneklem yöntemiyle örneklem grubu olarak ele alındı. Bu takımlarda fâaliyet gösteren toplam 150 sporcu üzerinde Daniel Golemanın duygusal zeka testi uygulandı (Goleman 1998b). Takımların geçmiş üç yılın basan durumları basan göstergesi olarak kullanıldı. Elde edilen bulgular istatistiki olarak t testi, f testi, Varyans Analizi ve Pearson-Momentler çarpımı Korelasyon Katsayısı ile smandı. örnekleme giren futbolcularının duygusal zeka düzeylerinin analizi sonucunda Aksaray spor futbol takımı futbolcularının duygusal zeka puanlan diğer takım futbolcularının puanlan arasında en yüksek olduğu, Antalya Kepez Belediyespor futbol takımının futbolcularının puanının ise en düşük olduğu görülmektedir. Takımların futbolcularının yaş özelliklerine göre duygusal zeka düzeyleri bakımından incelenmesinde en düşük duygusal zeka düzeyine sahip futbolcuların 28-31 yaş aralığmdaki futbolcuların olduğu, en yüksek duygusal zeka düzeyine sahip futbolcuların ise 32 yaş ve üzeri yaş aralığında olan futbolcuların olduğu görülmüştür. Bu fark istatistiksel olarak da anlamlı bir farktır. Futbolcuların medeni durum özelliklerine göre duygusal zeka düzeyleri incelendiğinde evli futbolcuların duygusal zeka puanlarının bekar futbolculara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Örnekleme giren takımların futbolcularının eğitim durumu özelliklerine göre duygusal zeka düzeyleri bakımından incelenmesi sonucunda, eğitim durumu ilk öğretim olan futbolcuların duygusal zeka puanlarının en düşük olduğu, üniversite mezunu olan futbolcuların ise duygusal zeka puanlarının en yüksek olduğu görülmektedir. Bu sonuç istatistiksel olarak da.05 düzeyinde birbirlerinden anlamlı derecede farklılık göstermektedirler. Futbolcuların gelir düzeyi özelliklerine göre duygusal zeka puanlarının incelenmesi sonucunda en düşük puan 200-500 milyon gelire sahip futbolcularda, en yüksek puan ise 500-1 milyar gelire sahip futbolcularda görülmektedir. Bu sonuçta bize gelir düzeyi 1-2 milyar olan futbolcuların birbirine daha benzer bir gurup olduklarını gelir düzeyi 200-500müyon olan futbolcuların ise birbirinden daha farklı olduklarım göstermektedir, örnekleme giren takımların duygusal zeka puan ortalamaları ile basan düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda ise, takımların duygusal zeka puan ortalamaları ile basan düzeyleri arsındaki ilişkinin.05 düzeyinde anlamlı derecede manidar 67olduğunu göstermektedir. Buna göre aralarında anlamlı bir ilişki söz konusudur. Buda duygusal zekası yüksek olan kişilerin daha başarılı olduğunun göstergesidir. Sonuç olarak I.II.III. Ligdeki Profesyonel Futbolcuların Duygusal Zeka Düzeylerinin Başarrya Etkisinin araştırıldığı çalışma sonucunda deneklerin duygusal zeka düzeyleri ile basanlarının birbirini etkilediği olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Buda sporcuların duygusal zeka düzeylerinin yükseltici çalışmaların yapılması gerekliliği sonucunu doğurmuştur. 68
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In a study aimed to analyse the effect of EQ on the professional football players' Of lst.2nd.3rd. Leauge Which Effects The Success; some of Mediterranean and Middle Anatolian football teams, such as Konyaspor, Adanaspor, Antalya Kepez Belediyespor, Aksarayspor, Karamanspor and Ladik Kom Pen are chosen randomly as sample groups In 2002. Daniel Goleman's EQ test applied on 150 footbal players from these teams. The performance of these teams in last three years are takenas success criterian (Goleman 1998b). Finds, which was gotten, was tested statically with t test, f test, analyse of varyans and carolation coefficient which is multiply of parson moments. İn accordance with the result of the analyse of affective emotion intelligence level of six football team footballers who were selected for the test ; it was seemed that the affective emotion intelligence points of Aksarayspor football team footballers were the highest level the affective emotion intelligence checking of Antalya Kepez Belediyespor football team. Footballers were the lowest level When it was searched according to their ages it was seemed that the footballers betwen 28-31 age have the lovest afective emotion intelligence level and the footballers who are older than 32 years have the higheswt affective emotion intelligence levelîn accordance with the age of all footballers who were tested it was seemed that the difference of avarage affective emotion intelligence is very importantAccording to the their marital status, the level of affective emotion intelligence of married footballers were higher than the single footballers. İn another way of telling it was seemed that both married and single footballers affective emotion intelligence level werent so different to each other, they look each other, it was seemed thaLAccording to then- education, the affective emotion intelligence level of the footballers who are from university was the highest. This result shows there is a big difference affective emotion intelligence of the people who get different education. According to their financial status,the lowest checkings were for thr footballers who have got between 200-500 million income,the highest checkings were for the footballer who have got between 500 million and 1 billion. This result showsus the affective emotion intelligence level of the footballers who have got 1-2 billion income looks like each other, the affective emotion intelligence level of the footballers who have got 200-500 million income are different from each other. When it is tested the relation between affective emotion intelligence level end the success of the footballers who had beeb testedit shows us the relation between the affective emotion intelligence level and 69success checkings were so important, tt is 0.5 in another way,index of affective emotion intelligence and success goes up and goes down together. With this result we can say that there is a very important relation between each other. ît sows that the people who have got high affective emotion intelligence are more successful. As a result, at the end of the study which was made to understand how Affective Emotion intelligence Level Affects The Success Of The Footballers Who Play lst.2nd.3rd.Professional Leage. tt was seemed that their affective emotion intelligence level and success effect each other. The positive correlation between the EQ level of the subjects and their success level is observed; this clarifies result the necessity of some studies to augment the EQ levels of sportmen. 70