Beden eğitimi derslerinde başarı notu değerlendirmesi üzerine bir yaklaşım
An approach to achievement assessment in physical education lessons
- Tez No: 138171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; beden eğitimi öğretmenleri tarafından, beden eğitimi derslerinde gerçekleştirilen değerlendirme kriterlerini ortaya çıkarabilmek ve bu konu ile olarak yeni değerlendirme sistemleri ortaya koymaktır. Çalışmada kullanılan anket; konuyla ilgili uzmanlar tarafından oluşturulmuştur. Beden Eğitimi Öğretmenleri değerlendirmelerinde uygulama yönetemini tercih etmektedirler. Sözlü sınav ve yazılı sınav yöntemi tercih edilmemektedir. Beden eğitimi öğretmenleri yazılı ödevleri değerlendirmelerinde kullanmamaktadırlar. Öğrencilerin devam durumu, arkadaşları ile ilişkileri, okul içi ve okul dışmda gösterdikleri sportif performans ve malzeme kullanımları, öğrencilerin beden eğitimi derslerindeki başarılarını etkilemektedir. Beden Eğitimi Öğretmenlerin %40.1'i sınav yönetmeliğini yetersiz bulmaktadır. Öğretmenler değerlendirme becerilerinin hem malzeme yetersizliğinden hem de öğrenci sayısının fazlalığından etkilendiğini düşünmektedirler. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin %58.1'i öğrencinin beden eğitimi sınavlarından başarısız olduğu durumlarda spordan uzaklaşacağı görüşüne katıldığım belirtmiştir. Değerlendirme sonucunda bir davranış değişikliği oluşması, motorsal becerilerin geliştirilmesi gerekliliği öğretmenler tarafından belirtilmiştir. Değerlendirmede işbirlikçi yaklaşımın kullanılması, grup çalışmalarına yer verilmesi, sonuçların aile ve yöneticiler ile paylaşılması gerektiği belirtilmiştir. Önerilecek testlerin pratik olması, sprint, dayanıklılık, çabuk kuvvet, koordinatif yetiler ve psikolojik gelişmeleri ölçmesi gerekliliği belirtilmiştir. Bu düşünceler doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışından değişik değerlendirme örnekleri çalışmanın içerisinde örnek olarak verilmiştir. 89
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to find out the physical education teachers' evaluation criterions and set new evaluation systems. The questionnaire which was used in this study formed by the experts. The physical education teachers prefere the practice method in their evaluations. Oral and written examination methods was not prefered by the physical education teachers. Physical education teachers don't use written homeworks in their evaluation. Continuity of the students, the relations with their friends, the sports performance in the school or outside the school and the usage of the materials effects the students success in physical education lessons. %40.1 of the physical education teachers think that the examination statues are unsufficient. They believe that evaluation skills were effected from both unsufficient equipments and too many students. % 58.1 of them support the idea that students can be estranged from sports if they are failed from physical education examinations. It is determined by the teachers that in the end of the assesment there has to change the behavior and progress the motor ability of the students. It is find out in the evaluation that using cooperative approach, making group studies and sharing results of the assesments with the parents and administrators required. It is find out that the tests which are going to proposed have to be practical, measure speed, endurance, explosive power, coordinative abilities and psychological developments. According to these results, different evaluation forms are given in the study. 90