15-17 yaş grubu erkeke basketbolculara uygulanan farklı çabuk kuvvet çalışmalarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effects of different explosive power training programs on some physical and physiological parameters of 15-17 years old male basketball players
- Tez No: 138172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
-46- 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı; 8 hafta farklı türde uygulanan çabuk kuvvet antrenmanlarının 15-17 yaş erkek basketbolculann bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya 12 ek ağırlık, 12 kendi vücut ağırlığı ile çalışan ve 12 Kontrol Grubu olmak üzere 36 kişi katılmıştır. Deney Grupları 8 hafta süre ile haftada 3 gün çabuk kuvvet ile birlikte teknik antrenmanı yaptılar. Kontrol Grubu ise haftada 3 gün teknik antrenman yaptı. Deneklerden elde edilen sonuçlar ön ve son testlerin, aritmetik ortalamaları ( X), standart sapma (S.D), yüzde değişim ve Tek yönlü varyans analizi testi S.P.S.S 10.0 paket programdan faydalanılarak yapıldı. 8 haftalık antrenman programı sonucunda, vücut yağ yüzdesi sonuçlarına göre kendi vücut ağırlığı ile çalışan grubun değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede değişim göstermiştir (p0.05). Ancak dikey sıçrama performansı ek ağırlıkla çalışan grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksektir (p0.05). Sonuç olarak; kendi vücut ağırlığı ve ek ağırlık kullanılarak 8 hafta sürdürülen çabuk kuvvet antrenmanları incelenen fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerinde etkili bulunmuştur. Ayrıca antrenmanlarda ek ağırlıklara yer verilmesi durumunda bazı çabuk kuvvet parametrelerindeki gelişimin desteklenebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-47- 8.SUMMARY The purpose of this study was to compare 8 weeks different explosive strength training program on some physiological and physical parameters of 15- 17 years old male basketball players. 36 players, as experimental group 12 players trained with loading, 12 players trained with their own body weight, 12 players as control group have contributed to this research. The experimental groups performed both explosive strength training and techical training for a period of 3 days a week for 8 weeks. Hovewer, control group only performed the technical training during this time. In order to evaluate the results, the arithmatic average of the pre and post training tests (X) and standart deviation, percentage variation and ANOVA tests were made by using S.P.S.S 10.0 statistic program. At the end of the eight week training, according to the result of body fat percentage the significant difference was found between the own body weight group and the control group (p0.05). But, their values were significantly higher than control group (p0.05). As a results, both 8 weeks explosive strength training programs improved significantly some physical and physiological paremeters. In addition, using extra load during training can improve some of the explosive power parameters.