Spor alanında öğrenci yetiştiren ortaöğretim kurumlarındaki uygulamaların değiştirilmesi
The evaluation of the applications in secondary education institutions that train students in the field of sports
  1. Tez No: 138174
  2. Yazar: KADİR PEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
-75- Spor Alanında Öğrenci Yetiştiren Ortaöğretim Kurumlarındaki Uygulamaların Değerlendirilmesi Özet Araştırmada spor alanında öğrenci yetiştiren ortaöğretim kurumlarındaki uygulamaların değerlendirilip ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili il sınırlan içerisinde spor alanında öğrenci yetiştiren 11 ortaöğretim okulu ile bu okullarda görev yapan 44 Yönetici 50 Beden Eğitimi ve Spor öğretmem 211 Spor alam öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya evrenin tamamı alınmıştır. Araştırmada tarama modeli ile anket ve görüşme metodu uygulanmıştır. Veriler yazalı kaynaklardan saha çalışmasıyla spor alanında öğrenci yetiştiren Ortaöğretim okullarında görev yapan yöneticilerden, spor alanında derslere giren Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleri ile Spor alam öğrencilerinden, ayrıca araştırmacının gözlem ve görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi SPSS 9.0 paket programı ile yapılmıştır. İstatistiksel teknikler olarak, Yüzdelik (%),Ağırlıklı ortalama,Bağımsız (t) testi, ile Kİ-KARE (x3) teknikleri kullanılmış ve 0,05 güven aralığı kabul edilerek anlamlılık düzeylerine bakılmıştır. Değerlendirme sonucunda, tesis ve spor malzemesi yönünden, araştırma kapsamındaki okulların yaklaşık %50'sinin spor alanında öğrenci yetiştirilebilir düzeyde olduğu,diğer %50'sinin ise olmadığı görülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığının spor alam açılacak okulları tesis ve malzeme yönünden belli bir kritere tabii tutmadığı belirlenmiştir. Spor alanlarının açılması tamamen okul idaresinin inisiyatifine bırakılmıştır. Diğer taraftan okulların tamamında,spor alanlarına öğrenci yönlendirilmesi ve seçiminde, ders müfredatı ve uygulamasında, öğretmenlerin ders kitapları ve öğretim materyallerini temin etmesinde, mevcut uygulamalardan kaynaklanan problemlerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-76- The Evaluation of the Applications in Secondary Education Institutions That Train Students in the Field of Sports Abstract The present research aims to reveal and evaluate the applications in Secondary Education Institutions that train students in the field of sports. The sample of the research covers 11 schools that train students in the field of sports within the borders of Ankara Province, and 44 principals and managers; 50 Physical Training Teachers, and 211 students from those 1 1 schools. The whole sample was included in the research. In the research, the instruments that were used to collect data were questionnaire, interview and scanning. The data was obtained from written sources; from principles and managers who serve the secondary education schools that train students in the field of sports; from the teachers who train the students and the students in sports field; and, from the personal observations and interviews of the researcher. The data obtained from the research was analyzed by using SPSS 9.0 packet program.