13-15 yaş grubu yapan görme engellilerin statik ve dinamik denge etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of static and dynamic balance activities in blinds dealing with sports at age group of 13-15
  1. Tez No: 138173
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
-34- 6. ÖZET Bu çalışmamızda, Ankara Görme Engelliler İlköğretim okulu, spor kulübünün 15 gönüllü, aktif spor yapan öğrencisi deney grubu olarak seçilmiştir. Bu grup, total görme engelli, 13-15 yaş (14.53±0.63), boy (167.27+6.49), ağırlık (56.53±9.27) olan erkeklerden oluşmuştur. Kontrol grubu olarak da aynı okulun, aynı yaş grubundan 15 gönüllü erkek öğrenci, herhangi bir sportif aktivitede bulunmama kriterlerine göre seçilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına, denge testleri uygulanmıştır.her iki durum değerleri aşağıdadır. Deney grubu değerleri: Flamingo denge testi: 18.47+2.17 Tek ayak üzerinde denge testi: 69.76±68.82 sn Denge tahtası testi: 3.20±0.79 sn Denge sağlama testi: 6.33±2.42 sn Kontrol grubu değerleri: Flamingo denge testi:12.67±12.57 Tek ayak üzerinde denge testi: 19.58±12.5 sn Denge tahtası testi:2. 13+0.79 sn-35- Denge sağlama testi: 2.54±1.45 sn'dir. Her iki grubun sekme testi“z”değerleri -2.00, dinamik denge testi“z”değerleri ise; -0.71 sn olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar,“t”testi ve Wilcoxon (eşleştirilmiş iki örnek testi)yöntemlerine göre analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucu, tek ayak üzerinde denge testi, denge tahtası testi, denge sağlama testi, sekme testi değerleri anlamlı bulunmuştur.P0.05.
Özet (Çeviri)
-36- SUMMARY In this study, 15 volunteer students, who have been dealing with activite sports of sport club in Ankara Göreneller Blinds Primary Education School had been choosen as experiment group. This group had been consist of total blind, 13-15 age (14.53±0.63), height (167.27±6.49), weight (56.53±9.27) boys. As control group, 15 volunterboy students had also been choosen from the same in the same age range with the criteria of non dealing with any spots activity at the moment of this study. Balance tests had been applied to both experiment and control groups. The volues of both groups are below: Values of Experiment Group: Flamingo balance test: 18.47±2.17 Balancing test on one foot : 69.76±68.82 sn Balance board test: 3.20±0.79 sn Balance providing test: 6.33±2.42 sn Values of Control Group: Flamingo balance test: 12.67±12.57 Balancing test on one foot: 19.58±12.52 sn-37- Balance board test: 2.13+0.79 sn Balance Providing test : 2.54±1.45 sn“z”values of hopping test in both groups had been established as -2.00, While“z”values of dynamic balance test -0.71. Results had been analyzed according to“t”test and method of Wilcoxon (matching test). As the result of statistical analysis, values of balancing on one foot test, balance board test, balance providing test, hopping test had been found meaningful. PO.05. Results of flamingo balance test and dynamic balance test had not been found meaningful.