Kaz karaciğerlerinde karbon tetraklorur (CCI4) ve etil alkol (C2 H5 OH) ile oluşturulan doku hasarlarında redükte glutatyon (GSH), glutatyon 5-transferaz (GST) ve selenyum (Se) düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 138198
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
82 5. ÖZET Bu çalışmada, karbon tetraklorürün (CCU) farklı iki dozu ile etil alkolün kaz karaciğerlerindeki GSH, GST ve selenyum düzeylerine etkileri ile patolojik değişimleri incelenerek karşılaştırılmıştır. Çalışmada 40 adet 160-200 g klinik olarak sağlıklı 3 haftalık kaz palazı kullanıldı. Hayvanlar 4 eşit gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubunu oluşturdu, standart yem ve su ile ad libutum olarak beslendi. E. gruba canlı ağırlık başına 1 ml/kg CCU, HI. gruba 1.5 ml/kg CCU ve IV. Gruba da %50'lik etil alkolden canlı ağırlık basma 5 ml/kg haftada üç kez olmak üzere 12 hafta boyunca verildi. Çalışmada kontol grubunda GSH değeri 5.374 ± 0.14 umol/g doku, GST 956.696 ± 33.97 nmol/min mg protein ve Se düzeyi ise 210,525 ± 6.98 ng/g doku olarak tespit edildi. 1 ml CCI4 uygulanan gruplarda bu değerler sırasıyla 6.883± 0.14 umol/g doku, 831.107 ± 18.32 nmol/min mg protein, 184.27 ± 3.71 ng/g doku olarak bulunurken, 1.5 ml CCU uygulanan grupta bu değerler sırasıyla 7.513±0.1 1 umol/g doku, 825.4864±14.1 1 nmol/min mg protein, 184.27±3.7 ng/g doku, alkol uygulanan grupta ise 7.055±0.09 umol/g doku, 804.3785±1460 nmol/min mg protein, 196.131±2.87 ng/g doku olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
84 6. SUMMARY In this study pathological the effects of different doses of CCU and ethyl alchol on GSH and selenium levels, and GST activities in the livers of geese were examined and compared. The experiments were carried out on fourty 3 week-old clinically healthy geese weighing 200-250 g, divided into control and experimental groups of 10 animals each. The first group was used as the control group. The second group was given 1 ml/kg bw.CCU while the third group was given 1.5 ml/kg bw. CCU- The fourth group was given 50% ethanol (5 ml/kg bw). The treatment was given three times a week for a total of 12 weeks. The mean GSH, GST and Se values in the control group were determined as 5.374±0.14 umol/g tissue, GST 956.696±33.97 nmol/minmg protein and Se 210.525 ±6.98 ng/g tissue respectively.In the liver of CCU-treated (group Et, HI) mice GSH, GST and Se were measured as 6.883 ± 0.14, 7.513±0.11 umol/g tissue GSH, 831.107 ±18.32, 825.486±14.11 nmol/minmg protein GST, 183.54±4.02, 184.27±3.71 ng/g tissue respectively. The mean GSH, GST and Se values in group IV were determined as 7.055±0.09 umol/g tissue, 804.37± 14.60 nmol/minmg prutein and 196.131±2.87 ng/g tissue repectively.