Laktasyondaki tuj koyunlarında serum ve süt sialik asit değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 138199
  2. Yazar: MAHMUT KARAPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN MARAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
57 5. ÖZET Bu çalışmada KAÜ Vet. Fak Çiftliğinde yetiştirilen Tuj ırkı koyunlarda laktasyon periyodu boyunca serum TSA, LSA, PSA ve süt TSA düzeyleri araştırıldı. Araştırmada 20 adet sağlıklı Tuj ırkı koyun kullanıldı. Serum TSA, LSA, PSA ve süt TSA düzeyleri kolorimetrik yöntemlerle ölçüldü. Tuj ırkı koyunlarda laktasyon süresince serum TSA değerlerini kuru dönem, kolostrum ve 15 gün aralıklarla 63.32 ± 1.90, 57.68 ± 1.27, 52.63 ± 1.37, 65.91 ± 2.30, 63.89 ± 0.91, 66.68 ± 2.95, 60.05 ± 2.31, 64.22 ± 2.97, 69.06 ± 2.93, 57.98 ± 1.89 mg/dl olarak tespit edildi. Serum TSA değerleri 3 dönem olarak ele alındığında kuru dönemde 63.32 ± 1.90, kolostrum döneminde 57.68 ± 1.27, laktasyonda 62.55 ± 0.89 mg/dl olarak ölçüldü. Serum LSA düzeyleri kuruda 28.05 ± 1.52, kolostrumda 12.84 ± 0.68 ve tüm lastasyon süresince 15'er gün aralıklarla 11.28 ± 0.79, 11.46 ± 1.04, 8.24 ± 0.75, 6.74 ± 0.49, 11.87 ± 1.28, 6.32 ± 0.61, 11.39 ± 1.16, 10.62 ± 0.92 mg/dl olarak ölçüldü. Kuru, kolostrum ve laktasyon dönemi olarak ele alındığında 28.05 ±1.52, 12.84 ± 0.68, 9.74 ± 0.36 mg/dl olarak bulundu. Serum PSA değerleri ise kuru dönemde 35.28 ± 2.09, kolostrum döneminde 44.84 ± 1.45, ve tüm laktasyon süresince 15'er gün aralıklarla 41.36 ± 1.69, 54.44 ± 2.73, 55.65 ± 1.06, 59.94 ± 2.95, 48.18 ± 2.65, 57.90 ± 3.21, 57.67 ± 3.34, 47.36 ± 2.38 mg/dl olarak ölçüldü. Kuru, kolostrum ve laktasyon dönemi olarak ele 35.28 ± 2.09, 44.84 ±1.45, 52.81 ± 1.02 mg/dl olarak bulundu.58 Kolostrum döneminde Süt TSA düzeyleri kolostrum döneminde 112.97 ± 4.79, laktasyon boyunca 15' er gün aralıklarla 44.51 ± 4.29, 34.82 ± 1,45, 36.69 ± 1.08, 40.22 ± 1.94, 43.65 ± 1.29, 46.51 ± 1.56, 45.26 ± 1.65, 44.89 ± 1.39 mg /di olarak tespit edildi. Sonuç olarak, bu çalışma ile Kars ve yöresinde yetiştirilen Tuj ırkı koyunların kuru ve laktasyon döneminde serum TSA, LSA, PSA ve süt TSA düzeyleri ilk kez tespit edilmiş ve laktasyon periyodunun SA düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
59 6. SUMMARY This study was designed to investigate serum TSA, LSA, PSA and milk TSA levels in Tuj ewes recored en the farm of Kafkas university. The study involved 20 healthy ewes of Tuj breed. Serum TSA, LSA, PSA and milk TSA were measured using colorimetric methods. Serum TSA concentration of Tuj ewes during dry period, colostrum and 15 days interval during the lactation period were determined to be 63.32 ± 1.90, 57.68 ± 1.27, 52.63 + 1.37, 65.91 + 2.30, 63.89 ± 0.91, 66.68 ± 2.95, 60.05 ± 2.31, 64.22 ± 2.97, 69.06 ± 2.93, 57.98 ±1.89 mg/dl respectively. When whole lactation period was taken into concentration the serum TSA levels were 63.32 + 1.90 in dry period, 57.68 ± 1.27 mg/dl in colostrum period and 62.55 ± 0.89 mg/dl in lactation period. Serum LSA levels was 28.05 ± 1.52 in dry period 12.84 ± 0.68 in colostrum period. LSA levels in lactation period determined at 15 days interval and the result were, 11.28 ±0.79, 11.46 ± 1.04, 8.25 ± 0.75, 6.74 ± 0.49, 11.87 ± 1.28, 6.32 ± 0.61, 11.39 ± 1.16, 10.62 ± 0.92 mg/dl. The concentration of LSA determined at dry, colostrum and lactation period as a whole was 28.05 ± 1.52, 12.84 + 0.68, 9.74 ± 0.36 mg/dl respectively. Serum PSA concentration in dry period and colostrum period were 35.28 ± 2.09 mg/dl and 44.84 ± 1.45 mg/dl respectively. The concentration of PSA determined at 15 days interval during the lactation period was 41.36 ± 1.69,60 54.44 ± 2.73, 55.65 ± 1.06, 59.94 ± 2.95, 48.18 ± 2.65, 57.90 ± 3.21, 57.67 ± 3.34, 47.36 ± 2.38 mg /dl. The concentration of PSA determined at dry colostrum and lactation period as a whole was 35.28 ± 2.09, 44.83 ± 1,45, 52.81 ± 1,02 mg/dl respectively. TSA concentration in milk during the colostrum period was 112.97 ± 4.79 mg/dl. This was found to be 44.51 ± 4.29, 34.82 ± 1.45, 36.69 ± 1.08, 40.22 + 1.94, 43.65 ± 1.29, 46.51 ± 1.56, 45.26 ± 1.65, 44.89 ± 1.39 mg /dl at 15 days interval during the lactation period. In conclusion, this was the first study investigating serum TSA, LSA, PSA and milk TSA in Tuj ewe during the dry, colostrum and lactation period in Kars. The effect of lactation on serum SA concentration was also investigated.