Kayseri'de sığır idrarlarında ve yemlerinde zeranol'un ELISA ve ince tabaka kromotografi ile kantitatif analizi
Abstract the quantative analysis of the zeranol in cattle urine and feed in Kayseri by the ELISA and thin chromotografi
  1. Tez No: 138209
  2. Yazar: ERDİNÇ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL CEM LİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmayla, Kayseri'de besi sığırlarının idrarlarında ve sığır yemlerinde zeranol kalıntısının olup olmadığının belirlemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Nisan 2001 ile Temmuz 2001 tarihleri arasında resmi ve özel mezbahalara gidilerek 45 adet sığır idrarı numunesi alınmış ve ticari ELİSA kitinde yer alan yönteme göre zeranol kalıntıları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda pozitif çıkan sığır idrarlarının %6.66'sınde 250- 300ppt, %8,88'inde 300-400ppt, %2.22'sinde 400-500ppt arasında zeranol kalıntısı tespit edilmiştir. Bütün pozitif çıkan numuneler ise toplam numunelerin % 17.77'sini temsil etmektedir. Analiz içinde değerlendirilen toplam 45 numunenin %82.23'ünü kapsayan 37 numunede ise zeranol kalıntısına rastlanmamıştır. Ayrıca Ekim 2001 ile Nisan 2002 tarihleri arasında sığır besi çiftliklerine gidilerek toplam 80 adet yem numunesi alınarak bu numunelerde ITK yöntemi ile zeranol araştırılmıştır. İnce Tabaka Kromotografi metoduna göre analiz edilen sığır yemleri zeranol yönünden negatif bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular, eti tüketilen besi sığırlarında zeranol kullanıldığını, bu durumun zeranol uygulanan hayvanların bekletilme sürelerine uyulmaksızın tüketime sunulduklarını, ülkemiz insanlarının zeranol kalıntısı ihtiva eden gıda maddeleri vasıtasıyla bir çok risk ile karşı karşıya olduklarını ve bunun halk sağlığını da olumsuz etkileyeceği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Zeranol, Enzim İmmun Assay, İdrar, Yem
Özet (Çeviri)
With this study, it's aimed to define vvhether if there is zeranol remnants ör not in feed and urines of steers in Kayseri. For this study, 45 samples of cow urine has been taken from official and private slaughter between the dates April 2001 and July 2001 and zeranol remnants have been researced according to the method in the commercial ELİSA kit. After the study, zeranol remnants have been found between 250-300 ppt in the 6.66%, 300-400 ppt in the 8.88%, 400-500 ppt in the 2.22% of the positive resulted cow urines. Ali of the positive resulted samples represents the 17.77% of the total samples. Zeranol remnant hasn't been found in the 37 samples including in the 82.23% of total 45 samples been studied in the analysis. in additionally, total 80 samples of feed has been taken from beef cow farms and zeranol has been researched with the TLC method between the dates October 2001 and April 2002. The steers which was analised according to the Thin Layer Cromotography (TLC) were found negative for zeranol. According to the findings in this study, it is resulted that zeranol is been used in the animals of which the meats are consumed, it's presented to be consumed without having been conformed to the waiting times of zeranol applicated animals, and that our country's people have come face to face with a lot of risks because of the food containing zeranol remnants and this will effect the country's economy negatively. Key vvords : Zeranol, Enzim Immun Assay, Urine,Feed